Mysłowice
„Zwierzę nie jest rzeczą” – echa po finale konkursu


11 stycznia w sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Zwierzę nie jest rzeczą”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Mysłowicach.

Zachęcamy do przeczytania refleksji z konkursu zapisanych przez Urszulę Stodółkiewicz-Flak.

Reklama
Na konkurs wpłynęło 170 prac, a 15 z nich nagrodzono. To wspaniale, że wybrano właśnie taki temat konkursu i że nadano mu odpowiednią rangę, bowiem patronat honorowy nad konkursem objęli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i poseł na Sejm RP Wojciech Król. Konkurs został też objęty patronatem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Ucieszyłam się z zaproszenia do konkursu, ponieważ los zwierząt jest tak dla mnie, jak i dla moich podopiecznych z pracowni plastycznej MOK bardzo ważny i bliski. 2 lata temu, kiedy tematem wiodącym roku były u nas mity greckie, wiele emocji wzbudził pies Odyseusza, który latami czekał na powrót swojego pana, a kiedy Odyseusz powrócił z tułaczki do Itaki do domu, to jedynie pies go rozpoznał i mógł szczęśliwy umrzeć u stóp swojego pana. Mówi się „wierny jak pies”, a  jak to bywa z człowiekiem?

Reklama____________________________________________________________________________________________
Zakupy w Mysłowicach
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 530 - 639 - 395
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
_________________________________________________________________________________________________
  Pomagamy dzieciom, Ty także przekaż
obowiązkowy 1 proc. z rozliczenia PIT

Cel: Fundacja Uśmiech Puchatka Radom 8140 
  KRS 0000270261
__________________________________________________________________________________________________
 
Wśród laureatów konkursu była też uczestniczka dziecięcej pracowni plastycznej MOK Nela Vanetsyan - jej praca przedstawia śmietnik, wokół ciemno, mokro, brudno…, a w kartonie na środku śmietnika piesek patrzący w rozświetlone okno domu, który zapewne do niedawna był jego domem i mieszkali tam ludzie, za którymi tęsknił.
 
Wzruszające… Dzieci potrafią pobudzić uczucia. Wiele prac chwyta za serce (a można je oglądać w małej galerii MOK) i mam nadzieję, że przekaz w nich zawarty sprawi, że człowiek stanie się bardziej współczujący i bardziej odpowiedzialny - lepszy, choć trochę.

W dziecięcej pracowni plastycznej MOK „podróżujemy w czasie i przestrzeni, poznajemy różne egzotyczne kultury i miejsca - w tym roku jest to Madagaskar. Na pozór co ma Madagaskar do konkursu „Zwierzę nie jest rzeczą”? Otóż ma! Człowiek bez pardonu wchodzi w rejony zwierząt, niszczy ich dom, ich przestrzeń życiowa coraz bardziej się kurczy, giną bezpowrotnie gatunki, a na Madagaskarze są to często gatunki endemiczne. Tego się nie da nadrobić. Zwierzę to nie jest rzecz, Człowiek nie żyje sam na świecie i nie będzie mógł żyć sam. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl