Wiele miast (19)
Zostań łowcą planet

W piątek, 15 listopada w Kaliszu zainauguruje działalność Koło Astronomiczne. Wszyscy chętni – młodsi i nieco starsi – zaprasza na bezpłatne zajęcia Klub Promonta na osiedlu Dobrzec. 

Reklama

Na uczestników pierwszych zajęć czekają nie lada atrakcje. Młodsi – uczniowie podstawówek – będą mieli okazję uformować gwiazdę i kosmiczną - naprawdę słodką - watę cukrową,  nieco starsi miłośnicy nauki przetestują teorię względności w mikrofalówce -naprawdę coś przypalając. Dla wszystkich  zaplanowano obserwacje nieba. To jednak zaledwie początek tego wszystkiego, co proponują w ramach kolejnych spotkań członków Koła Astronomicznego, jego inicjatorzy.

- Uczestnicy zajęć będą przede wszystkim badaczami Kosmosu. Własnymi obserwacjami, obliczeniami i przemyśleniami wzbogacą wielką i starą naukę, jaką jest astronomia. Standardowymi metodami, z którymi uczestnicy spotkają się w czasie cotygodniowych spotkań będą: wspólne obserwacje nieba przez teleskopy, zajęcia w przenośnym planetarium, wycieczki astronomiczne w ramach astroturystyki,
- referaty na tematy związane z astronomią, astronautyką i naukami ścisłymi, zespołowa budowa przyrządów astronomicznych, analiza danych zebranych przez naukowców i wykłady profesjonalnych astronomów.
  Myślę, że sporą atrakcją będzie też, trwający przez cały rok szkolny Wielki Wyścig o 10 sprawności astronomicznych, którego ukoronowaniem będzie cenna odznaka Prawdziwego Astronoma Amatora. Aby ją zdobyć, trzeba wykazać się praktycznymi umiejętnościami na wszystkich polach nowoczesnej astronomii: obserwacje z wykorzystaniem różnorakich przyrządów, wyszukiwanie danych, budowa i konserwacja sprzętu astronomicznego, pomiary Kosmosu, profesjonalne obserwacje oraz prelekcje astronomiczn
e - informuje Radosław K. Pior, miłośnik i popularyzator astronomii, twórca seansów pod miękką kopułą przenośnego planetarium.

Radosław Pior, z wykształcenia fizyk, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapytany o pomysł utworzenia w Kaliszu Koła Astronomicznego odpowiada bez większego zastanowienia.

- Kalisz to miasto nieodłącznie związane z Ptolemeuszem, który umieścił gród Calisia na mapie Cesarstwa Rzymskiego. Astronomowie znają tego samego Ptolemeusza z modelu świata zwanego geocentrycznym.  Na astronomicznej mapie kraju umieścił Kalisz około 1413 roku Karol Malapert, który prowadził obserwacje Słońca za pomocą lunet z wieży, która bezsprzecznie jest pierwszym polskim obserwatorium astronomiczny. Wieża ta istnieje po dziś dzień: jest "przylepiona" do zachodniej ściany kościoła garnizonowego. W latach 70., 80. i 90. istniała w Kaliszu, przy ulicy Ułańskiej, dostrzegalnia astronomiczna i oddział Polskiego towarzystwa Miłośników Astronomii. Sekcję tę prowadził do swojej śmierci nieoceniony inż. Janusz Kaźmierowski.  Mając w pamięci wielkie dni Kalisza na astronomicznej mapie kraju - uruchamiamy Koło Astronomiczne.

Pierwsze zajęcia odbędą się już 15 listopada, w Klubie Promonta na osiedlu Dobrzec, przy ulicy Hanki Sawickiej 39. Młodsi -  uczniowie  podstawówek - spotykają się o godz. 17:00. Starsi -  gimnazjaliści, licealiści, studenci i wszyscy pozostali chętni - o godz. 18.00. Zajęcia Koła są bezpłatne i stanowić będą jeden z elementów funkcjonowania Działu Społeczno-Wychowawczego Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec.


  
Szczegóły znajdują się na stronie: www.astroarena.pl/kolo, a także w filmie promującym to wydarzenie na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=MkrE3jh-jm8.

Źródło: UM Kalisz

stat4u PortalPOLSKA.pl