Kultura Edukacja
Zniszczenie mienia to przestępstwo
W ramach prawnokarnej ochrony własności prywatnej, jak również publicznej, ustawodawca penalizuje zachowanie polegające na umyślnym niszczeniu cudzej rzeczy, uszkadzaniu jej lub czynieniu jej niezdatną do użytku. Oznacza to, że każdy, kto dopuści się zniszczenia rzeczy nie będącej jego własnością, musi liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności karnej.
Policyjne statystyki pokazują, że części tych zniszczeń dopuszczają się osoby będące pod wpływem różnego rodzaju używek, w szczególności alkoholu. Pamiętać jednak należy, że alkohol, emocje czy zabawa z przyjaciółmi, nie są okolicznościami usprawiedliwiającymi, czy zwalniającymi z odpowiedzialności za popełnione przestępstwo.
Dosadnymi przykładami zniszczeń są dwa zdarzenia z ostatnich kilkunastu dni. Jednym z nich jest zniszczenie skrzynki elektrycznej rozdzielającej prąd na poszczególne działki na terenie ROD "Przylesie" w Sulechowie. Wówczas okazało się, że na wspomnianych ogródkach, imprezę zorganizowała sobie grupa młodzieży. Towarzyszyły temu alkohol oraz głośna muzyka. W pewnym momencie zabrakło prądu. Jak się okazało, "wystrzeliły korki" w skrzynce elektrycznej rozdzielającej energię na poszczególne działki. Młodzi ludzie postanowili sami to naprawić. Jednak skrzynka była zamknięta. Jeden z mężczyzn, będący pod wpływem alkoholu, długo się nie zastanawiając, zaczął ją demolować, by dostać się do środka - wyrwał m.in. drzwi. Teraz 20-letni sulechowianin odpowie za zniszczenie mienia. Strona pokrzywdzona wyceniła poniesione straty na kwotę 447 złotych.
Drugim przykładem z ostatnich dni są zniszczenia, jakich dokonano na ścieżce rowerowej przy drodze Sulechów-Cigacice. Na odcinku kilkuset metrów zostało zniszczone oznakowanie pionowe ścieżki, wyrwana roślinność ozdobna, uszkodzony śmietnik oraz tablica informacyjna przy przystanku autobusowym. Powiatowy Zielonogórski Zarząd Dróg w Górzykowie, który odpowiada za przedmiotową ścieżkę, wycenił straty na blisko 2 tys. złotych. W tej sprawie trwają czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy, bądź sprawców tej dewastacji.
Zgodnie z literą prawa obowiązującą w naszym kraju, każdy kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z poniesieniem takiej kary muszą liczyć się sprawcy tego typu przestępstw. Ponadto sąd może nałożyć na nich obowiązek naprawienia szkody. (jkd)
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..