Zielona Góra
Zlikwidowana fabryka heroiny

Zielonogórscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową w dniu 16 stycznia br. zlikwidowali nielegalną produkcję tzw. „polskiej heroiny”. Zatrzymali 10 osób związanych z nielegalną produkcją i dystrybucją heroiny na terenie województwa lubuskiego. 6 osób zostało w tej sprawie aresztowanych.

Reklama
W czerwcu 2013 r. Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową KMP w Zielonej Górze uzyskał operacyjne informacje na temat mężczyzny, który na terenie miasta Zielona Góra oraz w innych miejscowościach województwa lubuskiego sprzedaje heroinę. Kupował narkotyk pakowany w tzw. kulki w Berlinie, a następnie przywoził ją do Zielonej Góry, gdzie prowadził sprzedaż detaliczną. Wyjątkowo cyniczne jest to, że dostęp do potencjalnych kupców posiadał poprzez znajomości w środowisku narkomanów, zawierane oraz utrzymywane w trakcie programu substytucyjnego w jednym z zielonogórskich ośrodków odwykowych dla osób uzależnionych.

Policjanci od narkotyków ustalili, że ten handlarz jest jedyną osobą zaopatrującą rynek Zielonej Góry w heroinę. Mężczyzna zorientował się, że   jego działalnością są zainteresowani policjanci. Z obawy, że zostanie zatrzymany, zmienił miejsce swojej działalności przestępczej oraz sposób zaopatrywania się w narkotyki. Policjanci ustalili, że nawiązał współpracę z osobami z dolnośląskiego, które zajmują się produkcją tzw. "polskiej heroiny". Otrzymują ją z chemicznej obróbki słomy makowej, przy wykorzystaniu różnych prekursorów, których posiadanie jest zabronione. Obserwowany mężczyzna na początku 2014 r. zmienił miejsce zamieszkania i przebywał na terenie województwa dolnośląskiego.

Działania prowadzone przez zielonogórskich policjantów pozwoliły na ustalenie miejsca pobytu mężczyzny oraz miejsca produkcji tzw. „polskiej heroiny”. Dzięki tym ustaleniom 16 stycznia br. policjanci przeprowadzili akcję, w trakcie której zatrzymano cztery osoby bezpośrednio zajmujące się produkcją i udzielaniem środków odurzających w jednej z miejscowości pod Zgorzelcem w województwie dolnośląskim. Wśród zatrzymanych był obserwowany mężczyzna.

W toku prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli prekursory służące do produkcji „polskiej heroiny”, słomę makową, odczynniki chemiczne, naczynia i przyrządy oraz 14 litrów gotowego narkotyku. W toku całego postępowania policjanci zabezpieczyli 10 gram heroiny, 14 litrów „polskiej heroiny”, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny. Czarnorynkowa wartość 1 cm3 „polskiej heroiny” to ok. 50 zł, kulka heroiny o wadze 1 grama może kosztować od 120 do 250 złotych.

Wobec 4 osób zatrzymanych przy produkcji Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Łącznie w prowadzonej sprawie zatrzymano 10 osób, 8 mężczyzn i 2 kobiety. Aresztowanych zostało 6 osób, w tym obie kobiety. Osoby w wieku 25-40 lat, to mieszkańcy województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty wytwarzania, wprowadzania do obrotu, posiadania i udzielania środków odurzających. Główny podejrzany także zarzut przywożenia do kraju środków odurzających.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje za przestępstwo udzielania środka odurzającego w celu osiągniecia korzyści karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl