Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością w woj. świętokrzyskim, liczącą niespełna 900 mieszkańców oraz stale przyjmuje około 400 kuracjuszy.
Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w.
W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski,
a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi.
Od 1508 r. Solec wraz z sąsiednim Zborowem
przeszedł we władanie rodziny Zborowskich.
Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól.
Solec-Zdrój jest punktem początkowym szlaku turystycznego czerwonego, prowadzącego do Buska-Zdroju. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny zielony z Wiślicy do Grochowisk.
Oferta apartamenty noclegi Solec-Zdrój Róża Wiatrów to przestronne i nowocześnie urządzone apartamenty, wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia. Idealne dla osób szukających relaksu i wypoczynku w pięknej okolicy i przede wszystkim cichej okolicy. Szczególnie atrakcyjne są apartamenty z altaną.
- Warto tu przyjechać na nocleg, aby odpocząć od zgiełku miasta i skorzystać z licznych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych – zaprasza Hanna. - Apartamenty Róża Wiatrów to miejsce zapewniające ciszę i spokojny wypoczynek w pięknej okolicy. Miejscowość położona jest na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.
Najczęściej odwiedzane przez gości Róży Wiatrów apartamenty Solec okoliczne atrakcje to:
Łazienki w Solcu Zdroju – w odległości ok. 700m,
Park Zdrojowy w Solcu Zdroju – ok. 300m,
Baseny Mineralne Solec – Zdrój – 900m,
Las Strażnicki,
Deptak, Kawiarnia Szyb Solecki,
Drewniany kościół w Świniarach – 5,8km
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie – 15,4km
Kościół w Stopnicy – 10,4km
Zamek w Stopnicy – 10,4km
Ofertę kulturalną uzdrowiska organizuje Gminne Centrum Kultury.
W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania złóż soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych.
W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Wybudowano wówczas budynki leczniczo-kąpielowe i mieszkaniowe oraz przyłączono do Solca przyległe 100 ha lasu iglastego.
Obiekty uzdrowiska Solec-Zdrój zlokalizowane są w Parku Zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Najcenniejszym bogactwem naturalnym uzdrowiska i podstawą kuracji są pozyskiwane tutaj wody lecznicze.
W uzdrowisku Solec-Zdrój leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, także choroby skóry i dolegliwości alergiczne. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Solecka siarka jest najsilniejszą dostępną wodą leczniczą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Taką renomę zawdzięcza nie tylko stężeniu jonów siarczkowych, wynoszącym 103 mg/litr, ale także wysokiej mineralizacji. Ma ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych.
Od 1837 roku skutecznie leczone są tu: reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, zapalenia korzonków nerwowych, stany pourazowe, dyskopatie, nerwobóle, choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, nerwice, zatrucia metalami ciężkimi oraz osteoporoza.
Od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zalew - zbiornik retencyjno-rekreacyjny oraz do parku zdrojowego przylega 120 hektarów kompleksu leśnego o drzewostanie mieszanym z przewagą lasu sosnowego. W starym parku zdrojowym można zobaczyć skupisko wartościowego drzewostanu z udziałem gatunków egzotycznych takich jak: sosna wejmutka, kłek kanadyjski, świerk balsamiczny, platana oraz piękne okazy starej lipy szerokolistnej, modrzewi i magnolii.
Zabytki w miejscowości Solec-Zdrój:
Zespół uzdrowiska z XIX, XX wieku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, łazienki z lat 1922–26, stróżówka - obecnie pawilon parkowy z 1907 roku, pawilon kąpieli mułowych 1932–34,
Willa „Prus” z lat 1903–08, willa „Irena” z roku 1911, założenie parkowe XIX, XX w.
Cmentarz parafialny z I połowy XIX w. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych,
Tężnia w Parku Zdrojowym
Nagrobek Karola Godeffroy założyciela uzdrowiska
Nowy kościół parafialny św. Mikołaja z lat 1937–1939. Pozostałości już nieistniejącego kościoła św. Mikołaja XIV–XV w. Uwagę przykuwa pomnik nagrobny na ścianie kościoła z drugiej połowy XVI w, prawdopodobnie Andrzeja Zborowskiego, właściciela Solca.
W okolicach Solca-Zdroju, w stanowisku z II w. n.e. archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych.
Materiał zewnętrzny.