Zielona Góra
Zdecydowane NIE dla pijanych i odurzonych kierujących

Zielonogórscy policjanci wzmacniają działania przeciwko pijanym i odurzonym narkotykami kierowcom na drogach. Sojusznikiem w tych działaniach jest Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Będzie jeszcze więcej kontroli stanu trzeźwości kierujących – o różnych porach doby i w różnych miejscach.

Reklama
Jednym z głównych zadań zielonogórskich policjantów jest ujawnianie i wyłączanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących lub kierujących pod wpływem narkotyków. Działania prowadzone systematycznie od lipca 2012  spowodowały spadek liczby kierowców zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwości. W 2012 – 877 osób, a w 2013 – 797. Liczba sprawdzonych kierujących systematycznie wzrasta. W 2013 sprawdzono stan trzeźwości u ponad 78 tys. osób, a w 2011 liczba sprawdzonych kierujących to ponad 15 tys. Spadła także liczba zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych.

Wypadek z ul. Batorego jest pierwszym śmiertelnym wypadkiem spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę od ponad 2 lat w powiecie zielonogórskim. Z pewnością wielu takim nieszczęściom zapobiegliśmy - wcześniej zatrzymując nietrzeźwego czy odurzonego narkotykami kierowcę.

Niestety policjanci nadal codziennie zatrzymują takie osoby. Coraz rzadziej zatrzymywani są nietrzeźwi w czasie „Trzeźwych poranków”. Jednak działania prowadzone o innych porach doby – zwłaszcza w weekendy – przynoszą kilka lub nawet kilkanaście zatrzymań, tak jak w weekend 1-2 marca. Policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych i 6 kierujących pod wpływem narkotyków.

Zdecydowanie wzrasta też liczba zatrzymywanych kierowców pod wpływem narkotyków. W 2012 zatrzymaliśmy 142 osoby (przy sprawdzonych narkotesterami 232 osobach), a w 2013 146 osób (sprawdzono 374). Tylko w ciągu dwóch miesięcy tego roku zielonogórscy policjanci zatrzymali już 54 kierujących pod wpływem narkotyków (w ub.r. w styczniu i w lutym – 38 osób).

Sprzymierzeńcami policjantów w ich działaniach jest coraz nowocześniejszy sprzęt. Jednym z nich jest Alkoblow pozwalający na bezdotykową weryfikację stanu trzeźwości i sprawdzenie dużej liczby osób w krótkim czasie. Drugim bardzo ważnym urządzeniem jest Drugtest 5000. Jest ono mobilne i w ciągu kilku minut, dzięki prostemu testowi śliny, możliwe jest sprawdzenie czy kierujący jest pod wpływem narkotyku. Urządzenie wykrywa 6 rodzajów środków odurzających. (jkd) 

stat4u PortalPOLSKA.pl