Wiele miast (6)

Zakopiańscy artyści i młodzież z Nowego Sącza dla sądeckiego skansenu

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu rozpoczęło realizację zadania pod nazwą "Dotknąć skansen" w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Dostępna.
 
Zadanie zakłada wypracowanie i wykonanie zabawek, przedmiotów i pomocy edukacyjnych, które  przybliżą ekspozycję Sądeckiego Parku Etnograficznego dzieciom w wieku przedszkolnym oraz osobom z dysfunkcjami wzroku. 

Reklama
Prace powstaną podczas warsztatów z udziałem plastyków, osób zawodowo lub hobbystycznie zajmujących się wyrobem nietypowych zabawek i przedmiotów codziennego użytku, a także uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i nauczycieli przedmiotów 
technicznych i artystycznych. 

- Liczymy, że uda się opracować pomoce bezpieczne, mądre, oryginalne i o wysokim poziomie artystycznym - mówi Izabela Szafran, autorka zdjęć dokumentujących działania młodych artystów. - Będą to przedmioty wykonane z różnych tworzyw i rozmaitymi  technikami (m.in. wykonane z materiałów i włókien, drewniane, gliniane, klejone lub składane z  tektury). Ich forma i zdobnictwo będą nawiązywały do specyfiki sądeckiej architektury i zdobnictwa  ludowego,
   
a także przedmiotów i obiektów zgromadzonych w ekspozycji sądeckiego skansenu. Poprzez swój kształt, fakturę, kolorystykę, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne zaprojektowane  przedmioty przybliżą treści zawarte w ekspozycji skansenu osobom, dla których dostęp do niej jest  ograniczony. 

    Odwzorują m.in. układ przestrzenny i etnograficzny ekspozycji, specyfikę budownictwa  ludowego, opowiedzą o przedmiotach codziennego użytku, zajęciach mieszkańców wsi, ubiorze, zdobnictwie i estetyce.

Inną formą pomocy będą słuchowiska nagrane w skansenie, opowiadające  dzieciom o dawnej wsi sądeckiej za pomocą dźwięków, jakie wydają skansenowskie eksponaty.

W  realizacji nagrań wezmą udział dzieci niedowidzące oraz ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszystkie pomoce powstałe podczas warsztatów posłużą do organizacji w sądeckim skansenie cyklu  warsztatowych lekcji muzealnych dla dzieci przedszkolnych oraz dzieci z dysfunkcją wzroku, szczególnie mieszkających w małych miejscowościach.

Lekcje zostaną przygotowane i  przeprowadzone przez pracowników muzeum we współpracy z pedagogami dziecięcymi i tyflopedagogiem. 

Poszerzy to znacznie możliwości edukacyjne muzeum, ułatwi, a niekiedy wręcz  umożliwi dostęp do prezentowanego w skansenie dziedzictwa kulturowego.

Ważnym  rezultatem zadania będzie uwrażliwienie na potrzeby osób niewidomych i zachęcenie artystów i osób zajmujących się wzornictwem użytkowym i meblarstwem do tworzenia projektów dostosowanych  do potrzeb tej grupy.
 
Partnerami zadania są Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Niepubliczne Przedszkole Jaś i Małgosia w Nowym Sączu.
 
Foto: Izabela Szafran 

 
stat4u PortalPOLSKA.pl