Kultura Edukacja
Zakopane w Kazimierzu
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na cykl wydarzeń i wykładów, które organizowane są w ramach projektu badawczo-edukacyjnego pt. „Zakopane w Kazimierzu". Zestawienie Zakopanego z Kazimierzem nie jest przypadkowe. Obydwa miejsca przyciągały artystów pięknem przyrody i zabytkami przeszłości, a z biegiem czasu przybrały charakter kolonii artystycznych.
Jednym z zadań projektu będzie wskazanie podobieństw i różnic obydwu kolonii oraz przybliżenie artystów, którzy działali zarówno w Zakopanem, jak i Kazimierzu nad Wisłą. Czołową postacią związaną z obydwoma ośrodkami był Władysław Skoczylas.
Program badawczo-edukacyjny pt. „Zakopane w Kazimierzu" powstał w oparciu o trzy wystawy prezentowane w Galerii Wystaw Czasowych: „Władysław Skoczylas 1883-1934" (20.09.2015-10.01.2016), „Od/kodowanie" (23.01-10.04.2016) oraz „Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich" (22.04-24.07.2016). W tle wszystkich wystaw pojawia się Zakopane, wraz z jego kulturą artystyczną, środowiskiem twórczym, sztuką i architekturą. Na wystawie poświęconej twórczości Władysława Skoczylasa wyraźnie zaakcentowany został okres dziesięciu lat, które spędził w Zakopanem, jako nauczyciel w Szkole Przemysłu Drzewnego oraz wpływ kultury i sztuki podhalańskiej na rozwój polskiego drzeworytu. Pokazywana obecnie wystawa pt. „Od/kodowanie" przybliża współczesne środowisko twórców podhalańskich, na czele z Marcinem Rząsą (rzeźbiarzem), Przemysławem Walczykiem (złotnikiem), Elżbietą Krzemińską-Owczarz (projektantką mody), Janem Karpiela i Marcinem Steindlem (architektami). Artyści opowiadają na temat swoich inspircji, tkwiących w otaczającej ich na co dzień tradycji sztuki ludowej, folklorze i monumentalnej przyrodzie. Przy okazji kolejnej wystawy, rekonstruującej kolekcję sztuki Państwa Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego, pojawi się wiele ciekawych wątków związanych z podhalańskim kolekcjonerstwem, sztuką młodopolską oraz zakopiańskim środowiskiem artystycznym i intelektualnym.
Władysław Skoczylas, W kazimierskich podcieniach, 1924 r.
Reklama________________________________________________________________________________
Optima Zamów kuriera Paczki, przesyłki |
|
Bezpłatna dostawa sklepu spożywczego tel. 534-787-231 |
WDomowychCenach.pl |
_______________________________________________________________________________________
Kolejną dziedziną, która zespoliła ze sobą obydwa miasta była architektura. To w Nałęczowie i Kazimierzu najszybciej pojawiły się budowle w „stylu zakopiańskim", twórczo przetworzonym i rozwiniętym przez Jana Witkiewicza Koszcyca (1881-1958). Pod wpływem dorobku tego wybitnego architekta pozostawał również Karol Siciński (1884-1965), który miał przemożny wpływ na dzisiejszy wygląd i charakter kazimierskiej zabudowy.
Tytuł „Zakopane w Kazimierzu" można odczytywać dosłownie, ale również w przenośni. Hasło stanowi pretekst do przybliżenia artystów, architektów i literatów, którzy dzięki swojej twórczości i działalności społecznej przetransponowali elementy kultury, sztuki i architektury podhalańskiej w nasze okolice.
WYDARZENIA:
- 7 marca / poniedziałek / godz. 16:00 / MARYLA SITKOWSKA / Władysław Skoczylas w Zakopanem
- 9 kwietnia 2016 / godz. 11:00 / DOROTA SEWERYN-PUCHALSKA / "Pępek swiata" - Kazimierz czy Zakopane?
- 22 kwietnia / piątek / godz. 15:00 / Wernisaż wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich z Zakopanego"
- 23 kwietnia / sobota / godz. 12:00 / Dzień Wolnej Sztuki (Slow Art Day)
Planowane wydarzenia:
- początek kwietnia / finisaż wystawy pt. OD/KODOWANIE / spotkanie z artystami z Zakopanego
- maj-lipiec / cykl wykładów związanych z tematyką wystawy kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz oprowadzania kuratorskie po wystawie
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..