Kultura Edukacja
Zaczęło się od Szkolnego Koła Wolontariatu
- Wolontariat – mimo że jest bezpłatny, bardzo ubogaca - mówi pani Krystyna, która skromnie nie chce się afiszować z nazwiskiem, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie.
Celem działania Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie jest promocja idei wolontariatu, działań wolontarystycznych, a także obalanie mitów na temat wolontariatu. Początki zawiązywania struktur wolontariatu we Włodawie to 2003 rok, kiedy przy II Liceum Ogólnokształcącym im. A.F. Modrzewskiego powstało Szkolne Koło Wolontariatu.
Wolontariuszami są dzieci szkolne, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy. Podczas gdy w początkowej fazie przy stowarzyszeniu działały 23 osoby, dziś ta liczba podwoiła się.
- Jeśli posiadam jakąś umiejętność, chcę się nią podzielić - mówi pani Krystyna. - Wolontariat jest systemem pomagania, w wolnym czasie, gdy poszukuje się nowych kontaktów, szuka się dla siebie miejsca w życiu. Ludzie pragną czuć się potrzebni i docenieni, chcą też dawać dobry przykład. Inne pobudki ma młodzież, inne seniorzy, którzy mają potrzebę podzielenia się doświadczeniem. Młodzież przy okazji wchodzenia w akcje wolontarystyczne ma możliwość spędzenia darmowych wakacji, a nawet wyjazdu za granicę. |
Kiedy młody człowiek widzi, że pomagają koledzy, rodzice czy znane osoby - również włącza się w wolontariat. Wolontariat to także oderwanie się od trudnej rzeczywistości, szansa na rozwinięcie swoich pasji, a nawet podniesienie pozycji zawodowej.
Obecna prezes, emerytka, od 32 lat kurator w sprawach rodzinnych i nieletnich, mediator ds. karnych, życie zawodowe wypełniała jako nauczyciel języka rosyjskiego w Jarosławiu. W tamtejszej szkole udzielała się w stowarzyszeniu promującym zdrowie, w ramach akcji „Różowej wstążeczki”. Organizowała na terenie szkoły „Wiosenne spotkania kobiet”, akcje: „Nie palę”, „Nie piję”, „Nie używam narkotyków”.
We Włodawie pani Krystyna wspiera akcje grup wolontariuszy, sama często uczestnicząc w różnych przedsięwzięciach. Jest osobą, która także szkoli koordynatorów wolontariatu. Jej umiejętności interpersonalne, pasja do psychologii, a jeszcze bardziej potrzeba bycia „między ludźmi” i szacunek oraz wsparcie oferowane innym sprawiają, że posiada wiele sukcesów. - Naszą działalnością na co dzień promujemy ideę wolontariatu w środowisku lokalnym, szczególnie młodzieżowym - mówi pani Krystyna. - Chcemy pokazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, dalekie od wszelkiego rodzaju uzależnień. Zależy nam, aby zwiększyć aktywność społeczną obywateli, umożliwić im podejmowanie działań i wskazać na wartości pozafinansowe podczas wykonywania działań wolontarystycznych.
W dalszej perspektywie Stowarzyszenie planuje stworzenie struktur wolontariatu przyrodniczego oraz rodzinnego. - Udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szlachetna paczka” pokazał, że na naszym terenie są rodziny, które bardzo chętnie włączają się w działania na rzecz potrzebujących – dodaje pani Krystyna.
Tekst i zdj.: Joanna Szubstarska
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..