Krosno Odrzańskie
Zaczęło się od pożaru na Białej Górze

Zaczęło się od pożaru, a skończyło ewakuacją ludzi i neutralizacją niebezpiecznego ładunku. Na szczęście to tylko przebieg ćwiczeń, które odbyły się 24 września na poligonie wojskowym Biała Góra.

Reklama
24 września, na poligonie wojskowym Biała Góra, odbyły się ćwiczenia z zakresu współdziałania organów samorządowych z wojskiem i instytucjami ratowniczymi: policją, strażą pożarną, strażą leśną oraz ochotniczą strażą pożarną. Organizatorem szkolenia był Marek Pukanty, przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa i Zarządzanie Kryzysowego Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim. Szkolenie przeznaczone było dla kadry kierowniczej urzędu miasta oraz jednostek organizacyjnych gminy Krosno Odrzańskie. W tak niecodziennym szkoleniu, nie mogło zabraknąć starosty krośnieńskiego oraz wójtów z gmin: Bobrowice, Bytnica, Dąbie i Maszewo.

Program ćwiczeń obejmował część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna odbyła się na terenie 5. Kresowego batalionu saperów w Krośnie Odrzańskim, zakończona pokazem sprzętu przeznaczonego do działania w sytuacjach kryzysowych. Następnie przyszedł czas na sprawdzenie się w terenie. Wszyscy uczestnicy szkolenia przenieśli się zatem na poligon wojskowy Biała Góra, gdzie byli obserwatorami wspólnych działań wojska, policji, straży pożarnej, straży leśnej oraz OSP.

Ćwiczenia rozpoczęły się od zlokalizowania pożaru przez straż leśną, znajdującą się na przeciwległym brzegu Odry. Na miejsce wezwano jednostkę wojskową, która pływającym transporterem samobieżnym, przeprawiła ich na miejsce pożaru. Strażnicy próbowali ugasić ogień, jednak on rozprzestrzeniał się zbyt szybko. Na miejsce wezwano straż pożarną i OSP. W czasie gaszenia pożaru, strażacy zaobserwowali, że nieopodal miejsca zagrożenia, znajduje się  ładunek wybuchowy. Zgodnie z procedurą, powiadomili oni dyżurnego krośnieńskiej policji, który wysłał na miejsce patrol. Pirotechnik policyjny sierż. szt. Andrzej Kamiński, po sprawdzeniu ładunku stwierdził, że ładunek jest pochodzenia wojskowego i należy wezwać patrol saperski. Policjanci do czasu przyjazdu saperów, zabezpieczyli teren oraz zarządzili ewakuację uczestników ćwiczeń, przewożąc ich pływającym transporterem samobieżnym na drugi brzeg rzeki.

Szybko podjęte działania i współdziałanie wszystkich służb, zakończyło się zneutralizowaniem niebezpiecznego ładunku oraz uratowaniem życia. Po zakończonych ćwiczeniach przyszedł czas na wojskową grochówkę oraz pokaz sprzętu wojskowego. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl