Wiele miast (380)

Zabójcze dopalacze

W ciągu ostatnich dni w prasie i telewizji pojawiły się informacje na temat zatruć tzw. „dopalaczami”. Należy sobie zdać sprawę z tego, że problem zagrożeń ze strony narkotyków nowej generacji, jakimi one są, nie jest nowym zjawiskiem. 

Reklama
Od kilku lat rośnie liczba osób, u których wystąpiły objawy zatrucia tymi środkami i spowodowały realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Pracownikom ochrony zdrowia i policjantom znane są przypadki hospitalizacji z powodu używania środków zastępczych nawet 8-letnich dzieci. Niestety tych niebezpiecznych środków często używają również osoby dorosłe.

Dlaczego te substancje są tak niebezpieczne? Zawierają chemiczne substancje trujące oraz ciągle modyfikowane, najczęściej produkowane syntetycznie substancje odurzające, których działania na ludzki organizm po prostu nie da się przewidzieć. Działanie służb medycznych w przypadku zatrucia „dopalaczami” jest bardzo utrudnione, bo po prostu najczęściej nie wiadomo, z jakiego rodzaju substancją chemiczną mają do czynienia. Skutki użycia „dopalaczy” dla ludzkiego zdrowia mogą być nieodwracalne i prowadzić do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego. Znane są przypadki śmierci z powodu użycia takich substancji. Dopalacze mogą być wykorzystywane tak, jak "pigułka gwałtu".

Niestety okazuje się, że nawet tak tragiczne skutki ich używania, nie są w stanie odstraszyć ich potencjalnych użytkowników, a ich liczba lawinowo rośnie. Alkohol, narkotyki i dopalacze, każdy z tych środków zwłaszcza w młodym wieku może prowadzić do wpadnięcia w niebezpieczną pętlę, z której trudno będzie się wydostać bez wsparcia rodziny i osób bliskich.

Objawy używania - dziwne zachowania, które kiedyś nie występowały, np.: pobudzenie/wyciszenie, hiperaktywność/apatia, gadatliwość/mrukliwość, izolowanie się, tajemniczość,
Objawy zatrucia:
- mdłości, wymioty;
- krwawienia z przewodu pokarmowego, nosa;
- zaburzenia percepcji;
- utrata przytomności;
- dynamiczny wzrost ciśnienia tętniczego;
- krótki, przyspieszony oddech;
- zaburzenia rytmu serca (kołatanie, tachykardia);
- silny lęk;
- ataki paniki;
- psychozy, urojenia.
Objawy systematycznego używania:
- problemy z koncentracją i pamięcią;
- rozkojarzenie;
- zaburzenia równowagi;
- wagary;
- pogorszenie wyników w nauce;
- potrzeba pieniędzy (mogą pojawić się kradzieże);
- konflikty z otoczeniem;
- konflikty z prawem;
- problemy emocjonalne i psychiczne, takie jak: drażliwość, wybuchy agresji, stany depresyjne, płaczliwość, obrażanie się, brak kontaktu z otoczeniem, niepokój, lęk, niepewność.

W przypadku zatrucia należy bezwzględnie wezwać pomoc medyczną. Należy też zabezpieczyć opakowanie po dopalaczu i przekazać lekarzowi. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl