Wiele miast (380)

Zabezpiecz swój dom przed pożarem!

Niestety, co jakiś czas słyszymy w mediach o nowych pożarach domów i mieszkań. Prawie każdego dnia jakaś rodzina traci w tym kataklizmie dorobek swojego życia. Oczywiście przyczyny takich wypadków są różne – jedne powstają na skutek błędu ludzkiego, a inne awarii w instalacjach.

Jednak niezależnie od przyczyny, skutek zawsze jest ten sam. Dlatego warto podjąć kroki, które umożliwią zabezpieczenie domu i zapewnią rodzinie większe poczucie bezpieczeństwa.

Reklama

Jak możesz poprawić bezpieczeństwo w swoim domu?

Przede wszystkim zalecana jest ostrożność – ta rada dotyczy zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Pod żadnym pozorem nie można nadużywać ognia w domu. Należy wykorzystywać go wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne, na przykład w celu zapalenia płytki gazowej na kuchni. Ostrożność zalecana jest również w kontakcie z substancjami łatwopalnymi. Prawie w każdym domu znaleźć można płyny chemiczne wykorzystywane do różnych prac domowych, a które należą do tej grupy.

Warto jest posiadać w domu gaśnicę. Mimo, że nie jest to rozwiązanie popularne, to warto o nim pamiętać.

Innym pomysłem jest instalacja czujników dymu czy czujników tlenku węgla. Rozwiązanie, które wykorzystywane jest przede wszystkim w pokojach hotelowych, ale niestety w mieszkaniach prywatnych jeszcze nie. Dziwi to, gdyż jest to rozwiązanie tanie, dostępne w każdym markecie budowlanym i łatwe w montażu.

Zadbać należy również o regularne sprawdzanie stanu wszystkich instalacji, w tym koniecznie wentylacyjnej. Prawidłowo zaprojektowana wentylacja zapewnia doprowadzanie świeżego powietrza i usuwanie zanieczyszczonego. Jest to szczególnie ważne w momencie pojawienia się w mieszkaniu niebezpiecznego dymu lub innych substancji trujących.

Producenci materiałów budowlanych, a szczególnie płyt gipsowo-kartonowych oferują produkt, który dodatkowo pomoże zabezpieczyć pokój przed pożarem. Płyty ogniochronne stosowane powinny być wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba podwyższonych zabezpieczeń przeciwogniowych oraz izolacji akustycznej. Płyty ogniochronne spełniają wymogi systemów ogniowych sklasyfikowanych według starej normy PN-B-02851-1:1997 i nowej normy PN-EN 13501-2:2008. W wypadku domów jednorodzinnych takie płyty zamontowane na poddaszu nie tylko przykryją mało estetyczną warstwę izolacji cieplnej, ale i zabezpieczą domowników w sytuacji pożaru. W zależności od konstrukcji nośnej i liczby warstw płyt ogniochronnych, taka okładzina poddasza może mieć klasę odporności ogniowej od 15 do 60 min.

(
ac)


Publikacja staraniem zespołu sklepów www.AKurierDostarczy.pl
 

stat4u PortalPOLSKA.pl