Wiele miast (20)

XVII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną

W minioną niedzielę w Gminie Borki rozpoczęto kolejną edycję Roku w Obrzędach i Zwyczajach Ludowych. Imprezą otwierającą były XVII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną, w ramach których odbył się koncert pieśni wielkopostnych rzadko śpiewanych, konkurs na najbardziej okazałą palmę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny, na tradycyjną potrawę wielkopostną i wielkanocną oraz konkurs dla dzieci na najładniejszą pisankę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny.

Niedziela 29 marca 2015 r. przywitała uczestników piękną pogodą, uroczystości rozpoczęły się poświęceniem i procesją z palmami, następnie mszą którą koncelebrowali ks. Kazimierz Dudek oraz ks. Tomasz Czarnocki.

Reklama

Po mszy świętej Irena Skowron poprowadziła koncert pieśni wielkopostnych rzadko śpiewanych, w którym wzięło udział 19 zespołów wokalnych powiatu radzyńskiego, parczewskiego i lubartowskiego. W Zespole Placówek Oświatowych na hali sportowej odbyła się prezentacja potraw, degustacja oraz podsumowanie konkursów.

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

Konkurs na najbardziej okazałą palmę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny oceniali: dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Sar z  Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Andrzej Kosek z Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Osowińskiej.

Po obejrzeniu i ocenie 17 palm komisja postanowiła nagrodzić: Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy z Sitna, Zespół „Tradycja” ze Stoku, Zespół „Górczanki” z Górki Kockiej, Zespół „Jednolatki” z Miłkowa oraz wyróżnić: Grupę wokalną przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej, Zespół Śpiewaczy z Nowin, Zespół Śpiewaczy z Woli Chomejowej, Zespół Śpiewaczy z Tchórzewa, Zespół Śpiewaczy z Olszewnicy, Zespół „Senior” z Ulana, Zespół Śpiewaczy z Krasewa, Zespół Śpiewaczy z Maruszewca, Technikum w Woli Osowińskiej, Koło Regionalne w Białej, „Przegalinianki” z Przegalin Dużych, „Szlachcianki” z Przegalin Małych.

Konkurs na najładniejszą tradycyjną pisankę wielkanocną oceniali: dr Mariola Tymochowicz, dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Małgorzata Tokarska.

Po obejrzeniu i ocenie 28 prac komisja postanowiła nagrodzić: Gabrielę Kosek z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Natalię Grzejdak z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Aleksandrę Kozieł z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Weronikę Siudaj z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, Paulinę Sałatę z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej, z Gimnazjum w Borkach, Weronikę Zając z Gimnazjum w Woli Osowińskiej, Jana Koska z Gimnazjum w Woli Osowińskiej.

Konkurs na tradycyjną potrawę wielkopostną i wielkanocną oceniali: dr. Mariola Tymochowicz, Małgorzata Tokarska, Beata Orlicz, Urszula Sawczuk - kierownik ODR w Radzyniu Podlaskim.

W konkursie wzięło udział 17 zespołów śpiewaczych. Po degustacji wszystkich zgłoszonych potraw komisja oceniła i postanowiła nagrodzić: Zespół „Jednolatki” z Miłkowa (bigos buraczany), Grupę wokalną przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej (kapusta postna duszona, barszcz chrzanowy), Zespół Śpiewaczy z Talczyna (kulebiak i kluchy chlebowe) oraz wyróżnić: Zespół Olszewianki z Olszewnicy (zupa chlebowa), Koło Regionalne w Białej (zupa grzybowa z kluskami i prażuchy), Zespół Śpiewaczy w Woli Chomejowej (sodziaki).

Imprezę zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Województwa Lubelskiego, Starostwu Powiatowemu w Radzyniu Podlaskim oraz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Borkach.

(ac)


 

stat4u PortalPOLSKA.pl