Zamek krzyżacki pochodzący z XIII wieku gościł w dniach 25-26 lutego br. ponad 150 uczestników XII Konwentu Stolarki. Spotkanie, które odbyło się w malowniczym Gniewie nad Wisłą, minęło pod hasłem przewodnim „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”.
Wydarzenie skupiło wielu najlepszych fachowców, w tym producentów, dilerów, dostawców komponentów, a także architektów, prawników, naukowców oraz niezależnych ekspertów, którzy przekazali uczestnikom Konwentu wiedzę praktyczną oraz informację na temat nowości rynkowych. Badania stolarki stanowią nieodłączny element wypuszczania produktu na rynek, dlatego pierwszy dzień Konwentu rozpoczął się dla zainteresowanych wizytą w laboratoriach Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.. Goście mieli okazję przyjrzeć się badaniom dymoszczelności drzwi oraz izolacyjności akustycznej. Zdobyta w ten sposób wiedza teoretyczna może zostać wykorzystana przez fachowców w ich późniejszej pracy.
Korowód wystąpień
XIII Konwent Stolarki odbył się na dziedzińcu Zamku w Gniewie. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji kilkunastu ekspertów, którzy poruszyli w swoich przemowach zagadnienia związane z prawem, automatyką, montażem, systemami rolet, okuciami, szybami, dźwigami i przyssawkami, a także antywłamaniowością oraz marketingiem. Na szczególną uwagę zasługują wystąpienia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Marcina Szewczuk z firmy Aluplast przedstawił nowe spojrzenie na stolarkę energooszczędną opierając się na podstawie aktualnych trendów PVC, a także opowiedział o europejskich systemach PVC i tamtejszych wymaganiach rynku. Natomiast prezentację dotyczącą systemów roletowych wygłosił Zbigniew Dyrka, który reprezentował na Konwencie firmę Exte. O przykładach zastosowania automatyki w oknach, drzwiach i bramach garażowych oraz roletach opowiadał przedstawiciel firmy SOMFY, Daniel Kwapich. Ponadto, ciekawą propozycję dotyczącą recyklingu okien i drzwi, co stanowi niszę w branży stolarki, przekazał Daniel Szeremiota z firmy DEKOS.
Tak wyjątkowe wydarzenie wymagało godnej oprawy, specjalnych wyróżnień i gościa specjalnego. Był nim
Addis Tutundzic z Belgii, pracujący w firmie Roto-Frank. W swojej prezentacji opowiedział o okuciach antywłamaniowych oraz starał się odpowiedzieć na pytanie – „Czy i jak producenci wykorzystują swoją szansę w Polsce i zagranicą”. Ciekawy wykład na temat wprowadzenia do norm wyrobu drzwi i otwieralnych okien przeciwpożarowych – PNEN 160342014 oraz prezentację wybranych badań dla producentów stolarki okienno-drzwiowej poprowadziła dr inż.
Marta Walk z Centrum Techniki Okrętowej. Bardzo ważne pytanie zadał
Andrzej Żyła z Laboratorium Techniki Budowlanej – „Jaka stolarka jest naprawdę odporna na włamanie” Udzielając odpowiedzi, przybliżył brytyjskie wymagania przeciwwłamaniowe dla producentów stolarki okienno-drzwiowej PAS 242012. Firmę VIAVAC reprezentował
Krzysztof Jokiel. Opowiedział o tym, jak bezpiecznie przenosić i pozycjonować ciężkie okna i szyby za pomocą przyssawek. Natomiast
Marzena Jakimowicz z Instytutu Techniki Budowlanej poinformowała o zmianach dla producentów, jakie wniosła nowa Instrukcja Montażowa ITB, zwracając szczególną uwagę na nowe warunki techniczne montażu okien i drzwi balkonowych. O szkle w bezpiecznym budownictwie opowiadał
Paweł Kidawa z firmy Effector.
Podczas XII Konwentu Stolarki nie mogło zabraknąć pokazów praktycznych. Generalnym patronem wydarzenia była firma Stropex. Po multimedialnej prelekcji jej dyrektora handlowego - Karola Pięty, przyszedł czas na praktykę. Aby każdy uczestnik dokładnie mógł zobaczyć proces montażu, pokaz był transmitowany na żywo. Innowacje wprowadzane przez Stropex są zdaniem wielu rewolucyjne. Firma pokazała listwę transportową, specjalny system montażowy dedykowany profilom VEKA.
Wyróżnienia dla najlepszych
Podczas pierwszego dnia Konwentu uhonorowano laureatów trzech prestiżowych programów. Były to Kobiety Branży Stolarki, Rekomendowane Salony Stolarki i Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki 2016r. Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się
Klaudia Mendyka-Waszkowiak, Kierownik Działu Marketingu firmy Winkhaus Polska,
Marzena Jakimowicz, Zastępca Kierownika Konstrukcji i Elementów Budowlanych w ITB,
Katarzyna Świderska, Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski,
Edyta Petecka, Współwłaściciel i Wiceprezes firmy Frupy Petecki oraz
Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu firmy Oknoplast. Laureatki tytułu Kobiety Branży Stolarki zostały wybrane spośród kilkudziesięciu żeńskich przedstawicielek branży stolarki okienno-drzwiowej. Plebiscytowi równolegle towarzyszyło głosowanie internetowe, które zdecydowaną większością głosów wygrała Katarzyna Świderska. Dodatkowo firma Winkhaus została wyróżniona jako zatrudniająca najwięcej kobiet spośród nominowanych firm – płeć piękna stanowi ok. 53% pracowników.
Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki to program, który debiutował podczas Konwentu w Gniewie. Miał on na celu wyłonienie innowacyjnych produktów roku 2015. W programie wyróżnione zostały przeciwpożarowe, dymoszczelne, antywłamaniowe oraz o podwyższonej izolacji akustycznej drzwi stalowe AW DS. ZGP EI30 firmy Wiśniowski, Connexoon, czyli internetowy menadżer scenariuszy do sterowania tzw. inteligentnym domem firmy Somfy, energooszczędne okno Real Wood z unikatową dekoracją drewnopodobną firmy Vikking, okno do dachów płaskich DXW z antypoślizgową powłoką i wzmocnioną konstrukcją nośną firmy Fakro, EMO – system montażu stolarki w budownictwie energooszczędnym i pasywnym firmy Stropex oraz blueCompact, elektroniczny system kontroli dostępu firmy Winkhaus.
Podczas XII Konwentu udało się także wyróżnić sporo salonów stolarki. Dedykowany temu program Rekomendowane Salony Stolarki skupia najlepsze salony sprzedaży stolarki okienno-drzwiowej w kraju, a zgłoszenia do plebiscytu są oceniane przez niezależną Kapitułę. Laureaci uhonorowani w Gniewie to Firma P.P.H.U. FIX Joanna Frąckowiak z Wrocławia (otrzymała wyróżnienia za 2 salony), Firma Dziemidowicz Przemysław Dziemidowicz z Gniezna, MIKEA Salon Sprzedaży z Tych, salon stolarki firmy P.P.H.U. SOLO Marcin Sobota w Krakowie, salon stolarki MERANTI Justyna Woźniak z Piotrkowa Trybunalskiego, salon stolarki P.H.U.P. OKNO-BUD Przytyk Kazimierz Kowalczyk w Radomiu, salon stolarki Doradztwo Techniczne - Handel KONCEPT Leszek Michałek w Bydgoszczy oraz dwa salony stolarki firmy FHU WINDMAR Marzena Żelechowska, które mieszczą się w Tczewie i Chwaszczynie.
Stolarka i coś więcej
Drugi dzień XII Konwentu Stolarki rozpoczął się od prezentacji przedstawicieli firm CAL, MAEDA Miniżurawie, Stopex oraz Roto-Frank. Na temat instrukcji montażowej do drzwi zewnętrznych wypowiedział się
Czesław Suski z firmy CAL. Tematem prezentacji
Andrzeja Wróblewskiego z Roto-Frank było kaskadowanie certyfikatów badań RC2 dla okien z PVC i drewna. Patron generalny przedstawił drugą część montażowych nowości – tym razem po uprzedniej prezentacji multimedialnej zademonstrowano montaż okna w kasecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wykorzystania mini żurawia, po którym właściciel firmy –
Paweł Michalczewski – obrazowo przedstawił możliwości maszyn i ich wielofunkcyjne zastosowanie. Jednak branża stolarki to nie tylko technika. Podczas Konwentu odbyła się prelekcja prawnicza poprowadzona przez mecenasa
Tomasza Waszkiewicza. Podczas panelu poruszone zostały następujące zagadnienia ustawa konsumencka w pigułce, czyli na co zwrócić uwagę przy sprzedaży stolarki, umowy B2B pomiędzy przedsiębiorcami, rękojmia – wykluczenie lub ograniczenie. Na uwagę zasłużyła również prezentacja Grzegorza Bratka z Eurospectrum na temat strategii eksportowej, gwarantującej osiągnięcie sukcesu na rynkach międzynarodowych.
Podczas dwóch dni można było odwiedzić wiele stoisk patronackich, na których prezentowane były produkty i rozwiązania kolejnych dostawców. Wśród nich była między innymi Firma Marcopol, producent śrub, wkrętów i kołków oraz innych elementów złącznych, firma Knelsen Polska, prezentująca akcesoria do montażu m.in. poza licem muru, a także Firma Partner, producent taśm do montażu stolarki. Jednocześnie firma Magnum zaprezentowała uczestnikom konwentu swój unikalny sklep internetowy.
Misją towarzyszącą Konwentom Stolarki jest edukacja oraz promowanie pozytywnych aspektów w dziedzinie stolarki budowlanej. Rocznie organizowanych jest około czterech Konwentów, a każdemu z nich towarzyszą wystąpienia doświadczonych ekspertów, zapierające dech w piersiach pokazy na żywo oraz możliwość poznania fachowców z branży.
STOLARKA VIP, jest animatorem wielu innowacyjnych projektów w branży stolarki takich jak programy „Ekskluzywna Stolarka VIP ” i „Rekomendowane Salony Stolarki ”, a także Konwenty Stolarki czyli projekt pod nazwą Mobilna Akademia Stolarki VIP.
Hanna Gehrke-Gut