Lublin
Wyższe opłaty za zrzut ścieków odroczone

To dobra wiadomość dla aż czterdziestu z 99 aglomeracji realizujących Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w naszym województwie. Tylu z nich nie udało się bowiem osiągnąć zakładanego celu, czyli wybudować pełnej sieci kanalizacyjnej na swoim terenie do końca 2015 roku. Termin graniczny został przesunięty o trzy lata.

Reklama

Taki zapis pojawił się w ustawie z dnia 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 28 grudnia 2015 r. Posłowie uchwalając ją, wyszli naprzeciw oczekiwaniom władz samorządowych, które postulowały utrzymanie przepisów pozwalających na odroczenie pobierania pięciokrotnie podwyższonej opłaty oraz administracyjnej kary pieniężnej za wprowadzanie ścieków do wód i ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Termin został przesunięty z 1 stycznia 2016 r. na 31 grudnia 2018 r.

Z planów inwestycyjnych przedstawionych przez gminy i związki gmin wynika, że do zrealizowania na terenie kraju została jeszcze budowa 91 oczyszczalni ścieków oraz przeprowadzenie innych inwestycji, m.in. przebudowa i modernizacja 651 oczyszczalni.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

_______________________________________________________________________________________
 

W województwie lubelskim z zadaniem uporało się do tej pory 59 aglomeracji, które zostały wyposażone w sieć kanalizacyjną na poziomie 90-100%. Pozostałe mają 3 lata na dokończenie inwestycji i dostosowanie swoich obszarów do przepisów unijnych.

 

Więcej informacji nt. stanu skanalizowania lubelskich gmin, problemów i możliwości dofinansowania takich inwestycji z funduszy zewnętrznych - w programie TVP Lublin "Pytania Panoramy" z 4 stycznia br. W dyskusji telewizyjnej udział wzięli: Łukasz Gołąb - zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Kazimierz Firlej - wójt gminy Garbów, Alina Bujnowska - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marcin Bielesz - rzecznik MPWiK.

stat4u PortalPOLSKA.pl