Kultura Edukacja
Wiele miast (351)
Wydawanie książek i self-publishing w Polsce
Wydawanie książek i self-publishing w Polsce
Data: 2018-10-15 21:01:00
Czytano: 1965 razy

Podobno każdy nosi w sobie przynajmniej jedną książkę. Niektórzy nawet decydują się ją napisać i wydać.
Niestety, w czasach spadku czytelnictwa debiutantowi niezwykle trudno jest przekonać do siebie duże wydawnictwo. Dlatego warto poznać bliżej sefl-publishing.
Niestety, w czasach spadku czytelnictwa debiutantowi niezwykle trudno jest przekonać do siebie duże wydawnictwo. Dlatego warto poznać bliżej sefl-publishing.
Czy łatwo samemu wydać książkę?
W świadomości przeciętnego Polaka utrwaliło się przekonanie, że aby wydać książkę, trzeba nawiązać współpracę z wydawnictwem, najlepiej dużym, bo „skoro duże wydawnictwo to wydało, to książka na pewno jest dobra”, więc autor ma sukces w kieszeni. Jednak te duże wydawnictwa niechętnie wspierają debiutantów, często wiąże się to z dużym ryzykiem finansowym. Można oczywiście wysyłać rękopisy bądź ich fragmenty do wydawnictw i czekać na odpowiedź. Z reguły nie mniej niż kilka tygodni. Chętnych na współpracę jest naprawdę dużo. W tym czasie autor może sam wydać swoją książkę.
Self-publishign czyli właściwie co?
![]() |
Wbrew pozorom, żeby samodzielnie wydać książkę, nie trzeba zajmować się wszystkim od A do Z. Tak naprawdę najistotniejszy jest fakt, że to autor (a nie wydawnictwo) ponosi finansowe koszty wydania swojego dzieła. Ale jest i dobra wiadomość – procentowy udział finansowy w zyskach ze sprzedaży książki jest wyższy niż przy wydawaniu tradycyjnym systemem wydawniczym.
W internecie można znaleźć platformy specjalizujące się w pomaganiu autorom
|
w sefl-publishingu. I, co ważne, to autor od początku do końca decyduje o kształcie książki, włącznie z tym, w jakim formacie zostanie wydana, na jakim papierze, a nawet jaką czcionką. Tylko od niego zależy, czy pozycja przejdzie korektę i redakcję. Może zaakceptować zaproponowane zmiany, może też je odrzucić. Mało tego, autor ma wpływ na końcową cenę książki. Niektóre platformy wspierające autorów w sefl-publishingu umożliwiają także dystrybucję wydanej książki. To spore ułatwienie, szczególnie dla początkujących pisarzy, którzy dopiero uczą się, na czym polega rynek wydawniczy.
Twoja książka jest twoja
Wydając książkę w tradycyjny sposób, autor dostaje określoną liczbę egzemplarzy autorskich i… to wszystko. Reszta książek do niego nie należy. Jeśli chciałby np. zorganizować spotkanie autorskie i sprzedawać na nim książki, będzie musiał je najpierw kupić. Ostatecznie, jeśli uda mu się dogadać z wydawnictwem bądź hurtownią, może wypożyczyć określoną liczbę egzemplarzy i zwrócić te, których nie uda się sprzedać. Wydając w systemie sefl-publishing, autor ma prawo do wszystkich wydanych egzemplarzy.
Więcej: www.WydacKsiazke.pl
Więcej: www.WydacKsiazke.pl
-
Bramofon - kiedy instalować?
-
Kowalstwo artystyczne - piękne..
-
Pokój dziecka – wydzielamy i..
-
Fit Out - biuro od A do Z
-
Rola i znaczenie bakterii..
-
Perfumy o zapachu mandarynki
-
Podest magazynowy - montaż i..
-
Aranżacje wnętrz pracowni Abrys –..
-
Uroczy, górski Hotel Smile w..
-
Auto części - gdzie i jak kupić..
-
Polska hurtownia łożysk Sped.pl
-
Przywracanie sprzedaży..
-
Przekształcanie spółek – zmiany w..
-
Dlaczego warto zamontować..
-
Dlaczego mieszkanie z rynku..
-
Ile trwa budowa domu?
-
OC – jak wybrać najtańsze..
-
Duże ilości regałów magazynowych,..
-
Jaki smartwatch damski wybrać?
-
Dlaczego Polacy uwielbiają pić..
-
Angielski przez Skype - porady..
-
Akcesoria dla niemowląt - w..
-
Jaki waporyzator warto kupić?..
-
Waporyzatory do ziół - jaki wybrać?
