Wiele miast (25)

Wrocławskie realizacje docenione w konkursie Fasada Roku 2014

Konkurs Fasada Roku od kilku lat nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku do rywalizacji stanęło aż 168 budynków, z których Jury wybrało 5 zwycięzców i przyznało 8 wyróżnień. Wśród nagrodzonych realizacji znalazł się również obiekty z Wrocławia. 

Reklama
Do ósmej edycji konkursu zakwalifikowanych zostało 168 najbardziej prestiżowych obiektów, na elewacji których zastosowano kompletną technologię Baumit, tj. system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Budynki walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w tym roku aż w pięciu kategoriach konkursowych.  
 
W pierwszej kategorii „Budynek jednorodzinny nowy” – znalazło się 15 obiektów, w drugiej – „Budynek wielorodzinny nowy” – 61 zgłoszonych realizacji, w trzeciej – „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji” – 46 obiektów, w czwartej – „Budynek niemieszkalny” –  30 realizacji, a w piątej – „Budynek po renowacji” – zostało zgłoszonych 16 obiektów. Laureatów w konkursie Fasada Roku 2014 wyłoniło grono Jurorów, złożone z wybitnych architektów, osób zawodowo związanych z budownictwem i architekturą oraz przedstawicieli mediów branżowych, niekwestionowanych autorytetów w swoich dziedzinach. Tegorocznym obradom przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, przedstawiciel Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. 
 
Mając na uwadze wysoki i bardzo wyrównany poziom zgłoszonych do konkursu realizacji, wybranie najlepszych oraz najbardziej wyjątkowych elewacji, stanowiło nie lada wyzwanie dla Kapituły Konkursu. Wśród tegorocznych fasad wyróżniają się nie tylko ciekawe połączenia kolorystyczne, ale również przykuwające wzrok zestawienia tynków strukturalnych z innymi materiałami. Pracę oceniano na wszystkich płaszczyznach i nagradzano autorów najciekawszych projektów – nowo budowanych, jak i poddawanych modernizacji, budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej, które - współistniejąc - wpływają na otaczający nas krajobraz. Jurorzy zwracali szczególną uwagę na zastosowane kolory i struktury na elewacji oraz ich kreatywne łączenie. Nagradzano realizacje podkreślające charakter budynku oraz te, które w naturalny sposób wpisują się w otoczenie i nie burzą harmonii przestrzeni, w jakiej się znajdują. 
 


Wyróżnienie w pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy otrzymał projekt budynku mieszkalnego wzniesionego przy ul. św. Mikołaja w Wilkszynie pod Wrocławiem, stanowiący udaną próbę stworzenia typologii domu podmiejskiego. Jurorów urzekła prostota i oszczędność środków wyrazu, docenili również  doskonałe wpisanie w układ ruralistyczny. Obiekt zaprojektowany i zgłoszony do konkursu przez Dorożyńscy Pracownia Architektury w gabarytach trzyma się tradycyjnej formy, popularnej w podwrocławskich miejscowościach. Budynek własności prywatnej wybudowany został metodą gospodarczą.
 


Wrocławskie obiekty zostały docenione również w kategorii „budynek niemieszkalny”, czego efektem są dwa wyróżnienia.  Pierwsze z nich stało się udziałem Szpitala Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Projekt zyskał uznanie formą przyjazną dla małych pacjentów – nastrajającą optymistycznie kolorową, nowoczesną fasadą budynku, umiejętnie maskującą funkcję szpitala. Wyróżniony obiekt do konkursu zgłosił Inwestor – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Koncepcję architektoniczną konsorcjum: Maćków Pracownia Projektowa & HSP Hoppe Sommer Planungs urzeczywistniła firma budowlana ERBUD Sp. z o.o.
 




Drugie wyróżnienie otrzymał biały biurowiec o trójkątnym przekroju „Krzycka Office” zlokalizowany również w stolicy Dolnego Śląska. Obiekt został zgłoszony do konkursu przez pracownię projektową Dziewoński & Łukaszewicz Architekci. Jurorów zaintrygowała w tym projekcie rzeźbiarskość, czystość i prostota, które korespondując ze sobą pozwoliły podnieść jakość otoczenia. Wykonawcą jest Fil-TECH Wałbrzych Rajmund Głuszek, natomiast inwestorem – PPHU SAJMON Szymon Chmieliński.
 




Tradycją ubiegłych lat tytuł Fasady Roku 2014 w każdej z kategorii konkursowych przyznali również Internauci oddając swoje głosy poprzez oficjalną stronę konkursu www.fasadaroku.pl. Wśród zwycięskich projektów nie zabrakło również realizacji z Wrocławia. Wyróżnienie internautów w kategorii „budynek wielorodzinny nowy” otrzymało osiedle „Orion” zlokalizowane przy ul. Rakietowej, zgłoszone do konkursu przez Inwestora i zarazem wykonawcę prac budowlanych – PBH Arkop Krzysztof Pianowski i S-ka Spółka Jawna. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Marcin Dziewoński z pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci s.c. 
 
 
Internauci docenili również pawilon usługowo-handlowy przy ul. Ścinawskiej 20 we Wrocławiu, który otrzymał najwięcej głosów w kategorii „budynek niemieszkalny”. Budynek zaprojektował mgr inż. arch. Jerzy Wróbel z pracowni Architec Firma Projektowo-Budowlana Marcin Sikuciński, która zgłosiła obiekt do konkursu. Inwestorem jest SM Cichy Kącik, natomiast prace wykonawcze przeprowadziła firma Usługi Ogólnobudowlane Artur Kozakowski z Wrocławia.
 
„Ósmą edycję konkursu Fasada Roku 2014 mamy już za sobą. Architekci, projektanci, wykonawcy i inwestorzy, zgłosili swoje projekty do konkursu i podzielili się z nami efektami swojej pracy. W każdej edycji nie brakuje nieprzeciętnych i perfekcyjnych realizacji, stąd trudność w ocenianiu i wybraniu tych najlepszych. Dlatego Jury nagrodziło oraz wyróżniło  te obiekty, które zasługują na szczególną uwagę. Odpowiedzialność zdawała się tym większa, że rywalizacja toczyła się nie tylko o prestiżowy tytuł i główną nagrodę w wysokości 10 000 zł, ale również możliwość udziału w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge. Realizacje, które zwyciężyły w swoich kategoriach na poziomie krajowym wpisane zostają automatycznie na listę obiektów, walczących w przyszłym roku na arenie międzynarodowej o kolejną prestiżową nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku” - mówi Aleksandra Gilewska – Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.
 
Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 21 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie produkcji i sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje także m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. 
 
Rafał Wójcicki, 
Żródło: GutPR
stat4u PortalPOLSKA.pl