Wrocław
Wrocławscy seniorzy ponownie nie dali się oszukać

Działania policjantów Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu, w tym: regularne spotkania z seniorami, realizacja programu prewencyjnego "Akademia bezpieczny senior", współpraca z parafiami i podmiotami pozarządowymi w zakresie informowania osób starszych o oszustwach "na wnuczka" -przynoszą pozytywne efekty.

Reklama
W ostatnich dniach nasiliły się działania oszustów, którzy próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych. Stosowali metodę "na wnuczka". Podawali się za członków rodziny, którzy nagle potrzebują gotówki, aby załatwić pilne sprawy związane z dramatycznymi przeżyciami. Starsze osoby miały oddać pieniądze, bo rozmówcy przekonywali, że muszą zapłacić za załatwienie sprawy inaczej trafią do więzienia. Na szczęście dwie wrocławianki w wieku 78 i 79 lat, nie dały się nabrać.

Mimo, iż coraz częściej seniorzy mają świadomość i wiedzą jak zachować się w sytuacji, gdy zadzwoni ktoś "z rodziny" i poprosi o nagłą pomoc finansową, to należy pamiętać, że oszuści zmieniają metody działania. Podają się za administratorów, pracowników banku, czy policjantów.

Pamiętajmy, aby nie reagować pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy. Gdy nie mamy  bezpośredniego kontaktu z osobą potrzebującą pomocy, to powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Sprawdźmy informacje w rodzinie, a gdy mamy podejrzenia, co do przestępczego działania osoby dzwoniącej, powinniśmy o zdarzeniu powiadomić policję.

Warto zadzwonić bezpośrednio do córki, syna, wnuka, siostrzenicy i sprawdzić, czy ktoś z najbliższych ma kłopoty. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy taka sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W trakcie rozmowy z podającym się za syna, wnuczka zapytajmy o szczegóły, które znane są tylko nam i członkom rodziny, np. zapytajmy o imię lub szczegóły z życia. Jeżeli będzie to członek naszej rodziny na pewno nam odpowie. Nawet w przypadku, gdy osoba podaje się za policjanta, warto zapytać z jakiej jest jednostki.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów?
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
• Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o gotówkę, zaznaczając, że sami nie mogą po nią przyjść.
• Zawsze potwierdzaj u rodziny, czy syn, wnuk, kuzyn, itp. rzeczywiście ma kłopoty.
• Gdy ktoś dzwoni i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję - nr tel. 997.

Pamiętaj, policjanci nigdy nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego do nas, aby odebrać pieniądze, np. na pomoc dla syna. W takich sytuacjach możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustami. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl