Kultura Edukacja
Wrocław jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków usług biznesowych
Stolica Dolnego Śląska po raz kolejny świetnie wypadła w raporcie przygotowanym przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Ponad 20 tysięcy zatrudnionych w zagranicznych centrach usług, najszybsza w kraju dynamika wzrostu miejsc pracy i prężnie rozwijające się rodzime firmy – to najważniejsze fakty dotyczące Wrocławia.
- Szefowie centrów usług biznesowych deklarują: popyt na nasze usługi nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Potwierdzają to liczby – w ciągu niespełna dwóch i pół roku sektor urósł o 50%! 470 centrów z zagranicznym kapitałem każdego dnia zatrudnia, szkoli i wdraża do pracy nowych pracowników – pisze w przedmowie Marek Grodziński, wiceprezes ABSL.
Przypomnijmy, w raporcie co roku świetnie wypada Wrocław. Nie inaczej jest i tym razem. Z analizy ekspertów wynika bowiem, że zatrudnienie w centrach usług z kapitałem zagranicznym przekroczyło już w naszym mieście 20 tysięcy osób i stanowi 16 procent ogółu zatrudnienia w tym sektorze w Polsce.
To trzeci wynik w kraju – więcej osób w tej branży pracuje tylko w Warszawie i Krakowie. Nie mamy za to sobie równych jeśli chodzi o dynamikę powstawania nowych miejsc pracy.
- Od początku 2012 roku zatrudnienie w sektorze w każdym z siedmiu największych ośrodków usług biznesowych wzrosło o co najmniej 40%. Największy wzrost zanotowano we Wrocławiu (68%), Krakowie (59%) i Łodzi (57%). Największa liczba nowych miejsc pracy w tym okresie powstała w Krakowie (11,4 tys.) i we Wrocławiu (8,3 tys.) – tłumaczą autorzy raportu.
Również biorąc pod uwagę tylko miniony rok, nie mamy się czego wstydzić. Od 2013 roku powstało we Wrocławiu 11 nowych centrów usług, w tym m.in. takich firm jak Merck, Parker Hannifin, Unic Group czy Viessmann. Dodajmy, że przeciętne zatrudnienie we wrocławskich centrach to 360 osób.
A co z rodzimymi graczami?
- Nie wolno również zapomnieć o firmach, które są własnością polskich inwestorów. Znaczna część z nich eksportuje swoje usługi. Może niektóre będą miały szansę na powtórzenie sukcesów np. indyjskich konkurentów i staną się wkrótce globalnymi graczami? – zastanawia się Marek Grodziński.
Rzeczywiście, coraz prężniej rozwijają się też centra usług z polskim kapitałem, którym – jak podkreślają autorzy raportu - sprzyja obecność zagranicznych centrów usług.
- Pomiędzy oboma grupami podmiotów następuje bowiem wzajemna wymiana wiedzy i specjalistów – wyjaśniają eksperci z ABSL. Autorzy raportu wśród wyróżniających się polskich centrów usług wymieniają m.in. wrocławskie przedsiębiorstwa.
W gronie najszybciej rozwijających się centrów outsourcingu procesów biznesowych znajdziemy grupę Casus Finanse i Impel Business Solutions, a wśród najlepszych centrów outsourcingu procesów IT - SMT Software, REC Global czy Hicron.
Źródło: ARAW
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..