Wiele miast (351)

Wolontariusze z Polski jadą ratować zaniedbane cmentarze na Ukrainie

Dzisiaj (2 lipca 2016 roku), polscy wolontariusze wyruszą na Ukrainę. W ramach VII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  ponad 1000 młodych ludzi będzie porządkować zaniedbane nekropolie w ponad 110 miejscowościach . Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz kardynał Henryk Gulbinowicz, który od lat wspiera działania Fundacji Studio Wschód, a także Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Z kolei patronat medialny objęła Telewizja Wrocławska.

Reklama


-To przedsięwzięcie, które angażuje tak wiele osób, w tym tysiące uczniów i studentów, jest przede wszystkim pięknym i wymownym gestem pamięci o naszych korzeniach i miejscach, które były domem naszych przodków. Jest też wyrazem szacunku wobec pokoleń, które służyły Polsce i walczyły o nią – napisała Kancelaria Prezydenta RP w liście do Fundacji Studio Wschód.
 
Mam przyjemność poinformować Panią Prezes, iż Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przychylił się do prośby Studia Wschód, wyrażając zgodę na przyjęcie honorowego patronatu nad siódmą edycją akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. To przedsięwzięcie, które angażuje tak wiele osób, w tym tysiące uczniów i studentów, jest przede wszystkim pięknym i wymownym gestem pamięci o naszych korzeniach i miejscach, które były domem naszych przodków. Jest też wyrazem szacunku wobec pokoleń, które służyły Polsce i walczyły o nią”.
 
Całość pisma Kancelarii Prezydenta RP znajduje się TUTAJ.
 
-W tym roku do naszego projektu włączyły się kolejne szkoły,  w tym I Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcące oraz Społeczne Gimnazjum Ad Astra w Miliczu, Gimnazjum we Wróblińcu (gm. Milicz), Szkoła Podstawowa w Witoszycach (gm. Góra), Gimnazjum nr 1 w Oławie, Zespół Szkół Rolniczych w Bożkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie, Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku, Zespół Szkół w Ludowie Polskim (gm. Strzelin), Zespół Szkół w Mirsku, Gimnazjum nr 24 we Wrocławiu, Gimnazjum w Siedlcu (gm. Długołęka), harcerze z Legnicy i Strzelcy z Sycowa – mówi  red. Grażyna Orłowska – Sondej, dziennikarka Telewizji Wrocław  i  główna organizatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. 

 
 
- W tym roku do inicjatywy dołączyli również nasi rodacy spoza Rzeczpospolitej – dodaje Artur Sułkowski, student Uniwersytetu Wrocławskiego. - Na Ukrainę wyjadą wolontariusze z Solecznik na Litwie, a także z Grodzieńszczyzny na Białorusi. Na kresowych nekropoliach pracować będą również Polacy ze Szkocji (grupa z Edynburga) oraz tradycyjnie już miejscowi z ukraińskich wsi i miast.
 
Ale na cmentarzach pracować będą również nauczyciele, studenci, członkowie kresowych stowarzyszeń i fundacji, strażacy, policjanci, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Fundacja Brat Słońce z Krakowa czy samorządowcy z Dolnego Śląska. Wielu burmistrzów czy wójtów pochodzących z Kresów wspiera akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
   
- Moja grupa jedzie do Lisowic, w powiecie zaleszczyckim - mówi Leokadia Kołodyńska Zysk, nauczycielka z Bogatyni. - Do naszej 7-osobowej grupy dołączyło trzech panów: red. Ryszard Mulek z Wrocławia oraz Witold Zagrodny i Jacek Sadlik (obaj z Legnicy), którzy w ubiegłym roku również pracowali na XIX-wieczym cmentarzu w Lisowcach. Ratując zaniedbaną nekropolię, znajdziemy też czas, aby nawiązać bliższe znajomości z miejscową ludnością. Dyplomami uhonorujemy także dwóch mieszkańców, mających polskie korzenie, w tym  Iwana Jurkiewicza, który w ubiegłym roku aktywnie wspierał nas przy porządkowaniu miejscowego cmentarza oraz Michaiła Strufińskiego, który kilka lat temu podczas remonu swojego sklepu, na fasadzie budynku, pod warstwą tynku, odkrył orła i napis Dom Polski w Lisowcach, a następnie odmalował i pozostawił w stanie oryginalnym, w takim jaki widzieli to nasi rodacy w II Rzeczypospolitej.

 
 
W drodze  na cmentarze rozsiane na całej Ukrainie, wolontariusze zatrzymają się we Lwowie  by uczcić pamięć pomordowanych 4 lipca 1941 roku przez hitlerowców kilkudziesięciu  profesorów Uniwersytetu, Politechniki i Akademii Weterynarii.
 
Ryszard Mulek
Źródło: Studio Wschód
stat4u PortalPOLSKA.pl