Włodawa
Wolontariat na rzecz seniorów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Włodawie

Członkowie szkolnego koła PCK Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie zaangażowali się wolontariat międzypokoleniowy na rzecz seniorów. Koordynatorami akcji są nauczyciele: Marta Uźniak i Artur Mierzwa.

Wolontariat międzypokoleniowy jest częścią projetu „Wzrastanie”, który ma promować dobre praktyki wolontariackie poprzez aktywowanie uczniów.

Reklama

Młodzież z ośrodka ma za zadanie wspólnie ze starszymi osobami opiekować się roślinami, które przekazał Polski Czerwony Krzyż. „Celem tej akcji jest nawiązanie wspólnych relacji i uczenie się od siebie nawzajem. Rośliny to tylko „narzędzie” które pomaga w spełnieniu tego celu- mówi Marta Uźniak. - Nasze wolontariuszki nie tylko pomagają wybranej osobie starszej w pielęgnacji drzewka, ale także spędzają razem czas na wspólnych spacerach, na miarę swoich możliwości pomagają w zakupach i pracach domowych. Niektóre seniorki są samotne, dlatego dla nich takie wizyty przynoszą wiele radości”.

Koordynatorzy odnaleźli 5 seniorek po 80 roku życia, którym młodzi ludzie wraz z rodzicami składają wizyty. Swoim zaangażowaniem wyróżniają się uczennice: Milena Litomska, Patrycję Iwaniuk i Dominika Grzeszczuk. Patrycja posadziła dwa drzewka 22 kwietnia w Światowy Dzień Ziemi i dogląda rośliny, które rosną u 87- letniej samotnej pani Niny. „Moje wizyty sprawiają starszej pani wiele radości- mówi Patrycja. - Razem z panią Niną śpiewamy dawne piosenki, których nie można znaleźć w internecie. Pokazuję pani moje zdjęcia ze szkoły, przeglądamy internet, pomagam jej razem ze swoją mamą w robieniu zakupów, rozpalamy w piecu”. Jest to pomoc wielopokoleniowa, w wolontariat włączają się również rodzice dzieci. Młodzież dociera do seniorów w swoich miejscowościach, m.in. do Krzywowólki, Zienek, Woli Wereszczyńskej czy Dołhobród. Wspólne doglądanie rośliny jest tylko pobudką do spotkań i komunikacji międzypokoleniowej. W trakcie takich spotkań nawiązują się więzi; dziewczynki zdobywają wiedzę na temat historii miejscowości, zapoznają się ze zwyczajami sprzed kilkadziesięciu lat. Odkrywają swoje pasje, np. Milena wspólnie z panią Marianną wykonała z zapałek makietę gospodarstwa ekologicznego. Obie opiekują się rododendronem. Także młodzież pokazuje starszym paniom swoje umiejętności, np. obsługę sprzętu elektronicznego- laptopa czy telefonu komórkowego.
 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________

 

Uczniowie szczegółowo opisują swoje działania na stronie internetowej, na której umieszczają fotorelacje związane z realizacją akcji na rzecz seniorów (link do strony: https://sites.google.com/site/kreatywniwlodawa/home)

 

JS

stat4u PortalPOLSKA.pl