Lublin
Wkrótce ruszy rządowy program pomocy

- Rada Ministrów zapoznała się z aktualna sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną pozostawieni sami sobie - powiedział po obradach rządu minister rolnictwa Marek Sawicki.

Reklama

Według informacji uzyskanych z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Czekamy na efekty ich prac, aby uruchomić rządowy program pomocy - poinformował minister Sawicki. Z pierwszy informacji wynika, że suszą objętych jest obecnie około 350 tysięcy hektarów, a szacowanie strat powinno się zakończyć za 2-3 tygodnie.

MRiRW przypomina, że producenci rolni, którzy ponieśli w tym roku straty w swoich gospodarstwach w wyniku wystąpienia m.in. suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi, huraganu, pioruna lub obsunięcia się ziemi powinni zgłosić je jak najszybciej do urzędu gminy lub urzędu wojewódzkiego. Zgłoszone przez rolników szkody zostaną oszacowane przez specjalną komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych strat. W przypadku suszy komisja oszacuje szkody w uprawach znajdujących się na obszarach gmin, na których wystąpiła ta klęska, wykazanych w obwieszczeniach ministra rolnictwa w sprawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb w okresie sześciodekadowym, zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego.

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

Komisja powinna dokonać oszacowania szkód w terminie:

 

 

2 miesięcy od dnia ich zgłoszenia przez producenta rolnego, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji,

3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi - w przypadku szkód w środku trwałym,

12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód - w przypadku szacowania szkód w budynkach gospodarczych lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź.

Z oszacowania szkód komisja sporządza protokoły, które będą stanowiły podstawę do udzielenia wsparcia finansowego przez ARiMR.

 

Czytaj więcej na stronach:

→ Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

→ Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

stat4u PortalPOLSKA.pl