Wiele miast (25)
Wigilijne potrawy Granitowego Szlaku

Kiermasz 12 tradycyjnych wigilijnych potraw Granitowego Szlaku został zorganizowany w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie przez Stowarzyszenie  Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”.  Zaproszenie  na kiermasz przyjęły stowarzyszenia z 7 gmin objętych działaniem LGD.

Reklama
Gminę Strzegom zaprezentowało pięć stoisk, w tym aż dwa z Jaroszowa.  Obecny na kiermaszu burmistrz Strzegomia  Zbigniew Suchyta, wiceprezes stowarzyszenia, nie krył zadowolenia z udanego przedsięwzięcia.

- Piękny kiermasz. Pięć stoisk z gminy Strzegom, eksponujących produkty od granitu począwszy, aż na cudownych, tradycyjnych i pięknych potrawach wigilijnych skończywszy, a wśród  nich - karp, do tego wspaniała kapusta z suszonymi pomidorami i bakaliami, gołąbki i wreszcie jaroszowskie potrawy.  Zrobiłem zakupy, żona już na święta nie będzie nic robiła - komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.  A czym zadziwiła zwiedzających gmina Strzegom?

Jerzy Zysk wystawił biżuterię z granitu i wspaniałe gadżety granitowe. Jego siostra Anna Zysk przygotowała stoisko ze stroikami świątecznymi, które miały duże wzięcie.  Stowarzyszenie „Razem dla Jaroszowa” przygotowało pyszną regionalną potrawę -uszka z rybą i grzybami oraz barszcz czerwony.  Stoisko było bogate i przestronne, eksponowało przeróżne wyroby, wypieki i potrawy regionalne.  Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Jaroszów i Rusko zaprezentowało piękne stoisko z potrawami wigilijnymi, wśród których królowały gołąbki ukraińskie.  Zrobiły furorę!  Do tego ciasta i orzeszki typowo wigilijne, nadziewane masą orzechową, które cieszyły się dużym wzięciem. Stowarzyszenie „Nasza Wieś” Rogoźnica promowało  kapustę wigilijną z suszonymi pomidorami i śliwkami w winie czerwonym, gołąbki z kaszą gryczaną i ziemniakami w sosie grzybowym, do tego wypieki świąteczne. Ale hitem była kapusta i flaczek grzybowy. Cieszy fakt, że każde stowarzyszenie zaprezentowało inną potrawę wigilijną. Było co oglądać, degustować i zakupić na święta - poinformowała Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy strzegmoskiego ratusza.

Andrzej Sukta, kierownik Biura Zarządu Stowarzyszenia LGD „Szlakiem Granitu”: -Szlak granitu jest tak różnorodny i bogaty w  potrawy z całego świata, tak jak różnorodni są ludzie tu mieszkający. Zaprezentowano tutaj takie potrawy, których jeszcze nie kosztowałem. Spotkałem też danie teściowej tj. fantastyczną kapustę z ziemniakami - pyszna potrawa rodem z kielecczyzny. Jestem zadowolony, że tyle stowarzyszeń zadeklarowało udział w tym kiermaszu i zgłosiło tak wiele potraw, z których musieliśmy wybrać tylko dwanaście, bo stół nie może mieć więcej niż 12 potraw.
 
Na korytarzach, w salach i pięknym patio gimnazjum towarzyszyła gościom nastrojowa muzyka, przyjazna atmosfera i świąteczny klimat. -Stoiska są przepiękne, potrawy różnorodne, zapach fantastyczny. Wystawcy są pełni nadziei, że ich trud nie pójdzie na marne, że dużo odwiedzających  skorzysta z tego, żeby jak najwięcej dobrych potraw przynieść do domu. Kiermasz 12 potraw wigilijnych robimy po raz pierwszy, ale myślę, że w przyszłym roku zrobimy go jeszcze raz, ponieważ zainteresowanie gości, jak i zaangażowanie stowarzyszeń jest bardzo duże - stwierdził Piotr Łabędzki, prezes Stowarzyszenia LGD „Szlakiem Granitu”.

Kiermasz 12 tradycyjnych wigilijnych potraw Granitowego Szlaku w Żarowie to kolejna inicjatywa LGD, promująca działalność lokalnych stowarzyszeń, jak i lokalnych produktów. Organizowane w latach ubiegłych cykliczne przeglądy muzyki ludowej ukazały bogactwo folkloru na Szlaku Granitu, a tegoroczny kiermasz - bogactwo kulinarne. Takie przedsięwzięcia cieszą się dużym zapotrzebowaniem i aplauzem społecznym. Są one możliwe dzięki działalności dużej ilości stowarzyszeń, a w nich aktywnych ludzi - liderów lokalnych,  których  rozpiera energia i chęć działania na rzecz promocji swojego regionu.

Oprac. RM
stat4u PortalPOLSKA.pl