Kultura Edukacja
Wielki Post- Czas walki z niedoskonałościami

Kilka dni temu, rozpoczęliśmy Wielki Post. Nie mały, nie średni, ale Wielki. Czas diagnozowania naszych niedoskonałości i leczenia ich lekarstwem jałmużny, postu, modlitwy i podejmowanych wyrzeczeń
Kiedy podejmujemy jakieś postanowienie, to z reguły mamy zamiar coś zmienić, poprawić, albo nawet ulepszyć. Choć z reguły trwa ono krótko, to jeśli rzeczywiście wejdzie nam w krew, pzoostanie z nami na dlugo- nawet na całe życie.
Dobre postanowienia i ich realizacja pomagają nam każdego dnia stawac się lepszymi ludźmi. I nie jest to powinność, którą każdy z nas ma przysłowiowo ''odbębnić'', ale coś oczywistego, ponieważ bardzo ważnym jest wzrastanie i pogłębianie wszelkiego dobra, które jest w nas i wokół nas.
Tradycyjne postanowienia powinny być dla każdego z nas pewnego rodzaju drogowskazami, których się trzymamy.
Bardzo często zdarza się, że łatwo z nich rezygnujemy, twierdząc że będziemy w stanie zrobić coś bardziej wymagającego. Prowadzi to do frustracji i niezadowolenia z samego siebie. Podejmując postanowienie- nie należy zapominać o tym co proste i zwyczajne, a w miarę możliwości je ulepszać.
Celem postanowień i wyrzeczeń, nie jest umartwianie się i robienie czegoś więcej. Warto jest zadać sobie pytanie dlaczego, a może wreszcie dla kogo je podejmuję ?
Być może w moim życiu, już mam wiele wyrzeczeń i umartwień, których do tej pory bałam/em się nazwać po imieniu ? Tych najprostszych, zwiazanych z codziennością - Trwanie przy chorej osobie mimo zmęczenia i zniechęcenia. Kolejny raz sprzątnięcie w kuchni czy pokoju, po wizycie gości, czy rozbrykanych pociech.
Przecież troska i martwienie się o innych, wpisane są w nurt codziennych umartwień,bez których tak naprawdę nie ma dnia.
Postanowienia, umartwienia, wyrzeczenia wielkopostne są drogą prowadzącą do Boga. Rezygnacja z czasu na przyjemność, powinna być czymś więcej niż próbą doskonalenia siebie. Rezygnuję ze swojego czasu, z siebie, żeby posiedzieć dłużej z Bogiem, szczerze z nim porozmawiać, zasmakować jego obecności.
Kiedy to uczynię- gdy zasmakuję, moja rezygnacja z siebie- okaże się stokrotnym zyskiem. Z tej perspektywy, przestanie być umartwieniem, a stanie się całkiem dobrym i jednocześnie miłym przyzwyczajeniem. Przyzwyczajeniem przesiąkniętym pragnieniem. Pragnieniem - Bardziej, mocniej, głębiej.
Bardziej, mocniej, głębiej i jednocześnie pełniej.
Zachowując ta piękną tradycję naszych ojców, podejmijmy w tym szczególnym czasie walkę z samym sobą, jednocześnie nie zapominając, że ma on prowadzić nas ku Bogu, odkrywaniu naszej codzienności,nabraniu dystansu do tego co tak bardzo ludzkie i wreszczie skupieniu się na tym co tak naprawdę Boskie i obecne wokół nas.
Wielki Post, jest okresem liturgicznym, który szczególnie kocham. Pozwala bowiem na skupienie się na tym co najważniejsze, by wreszcie w pełni przeżywać Cud Zmartwychwstania.
Każdemu z czytelników, życzę aby ten 40- dniowy okres był owocnym czasem pracy nad sobą, przeżytym w pełni i świadomie.
Katarzyna Oberda, studentka psychologii WSB-NLU w Nowym Sączu
-
Bramofon - kiedy instalować?
-
Kowalstwo artystyczne - piękne..
-
Pokój dziecka – wydzielamy i..
-
Fit Out - biuro od A do Z
-
Rola i znaczenie bakterii..
-
Perfumy o zapachu mandarynki
-
Podest magazynowy - montaż i..
-
Aranżacje wnętrz pracowni Abrys –..
-
Uroczy, górski Hotel Smile w..
-
Auto części - gdzie i jak kupić..
-
Polska hurtownia łożysk Sped.pl
-
Przywracanie sprzedaży..
-
Przekształcanie spółek – zmiany w..
-
Dlaczego warto zamontować..
-
Dlaczego mieszkanie z rynku..
-
Ile trwa budowa domu?
-
OC – jak wybrać najtańsze..
-
Duże ilości regałów magazynowych,..
-
Jaki smartwatch damski wybrać?
-
Dlaczego Polacy uwielbiają pić..
-
Angielski przez Skype - porady..
-
Akcesoria dla niemowląt - w..
-
Jaki waporyzator warto kupić?..
-
Waporyzatory do ziół - jaki wybrać?
