Krotoszyn
Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już po raz trzeci w progach krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego odbyła się wieczornica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie związane było z przypadającym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - poinformował portal UMiG w Krotoszynie.

Reklama
Na wstępie dyrektor muzeum przywitał licznie przybyłych gości – między innymi wicestarostę Pawła Radojewskiego, burmistrza Franciszka Marszałka oraz księdza dziekana dr. Aleksandra Genderę, po czym wprowadził uczestników w temat spotkania.

 
 
Referat na temat bitwy pod Benicami przedstawił Daniel Szczepaniak – historyk krotoszyńskiego muzeum, zgłębiający tematykę lokalnego podziemia antykomunistycznego już od kilkudziesięciu lat, dodatkowo powiązany rodzinnie z miejscowymi Wyklętymi. Wystąpieniu towarzyszyła dynamiczna prezentacja multimedialna przygotowana przez dyrektora muzeum.
 
O część artystyczną wieczornicy zadbała jak co roku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie pod kierunkiem Małgorzaty Witczak. Warto nadmienić, że półgodzinny występ młodych artystów stał na niesamowicie wysokim poziomie.
 
Kolejnym punktem wieczornicy była emisja krótkiego filmu dokumentalnego na temat jednego z lokalnych Wyklętych – kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”.
 
Na zakończenie wieczornicy, jak co roku, uczestnicy udali się pod gmach dawnego aresztu śledczego - miejsce kaźni mieszkańców naszego regionu, gdzie złożono znicze i wiązanki kwiatów dla uczczenia Polskich Patriotów męczonych i mordowanych w okresie stalinowskim.
 
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Krotoszyńskiej
 
1 marca 2016r. na Ziemi Krotoszyńskiej obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na cmentarzu przy ulicy Raszkowskiej przedstawiciele samorządów - gminnego i powiatowego, organizacji społecznych oraz wojska złożyli kwiaty przy mogile poległych w walce i rozstrzelanych przez UB żołnierzy Oddziału Zygmunta Borostowskiego „Bory” - poinformował portal krotoszyńskiego Starostwa Powiatowego.
 
 
Powiat reprezentowali – wicestarosta Paweł Radojewski, sekretarz powiatu Krzysztof Kaczmarek oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Przemysław Wójcik.
 
Tego samego dnia kwiaty złożono również pod pomnikiem w  Benicach, gdzie oddział „Bory” stoczył walki z siłami bezpieczeństwa.  Żołnierzom Wyklętym  poświęcona była także wieczornica w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie.  Dramatyczne losy  Niezłomnych przedstawił  Daniel Szczepaniak, a młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie przygotowała część artystyczną spotkania.  Uczestnicy wieczornicy przeszli następnie pod budynek przy ul. Sienkiewicza, by oddać hołd ofiarom represji stalinowskich.
 
Tekst: M. Wiśniewska, 
Fot. M. Wiśniewska, P. Rudnicki

Reklama____________________________________________________________ _______________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl