Wiele miast (12)
Widziałeś - poinformuj

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. uruchomiła specjalną skrzynkę poczty elektronicznej. Pod adres: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl przesyłać można nagrania ukazujące agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców poruszających się po drogach naszego województwa.

Reklama
Lubuscy policjanci ruchu drogowego, którzy w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach znają się najlepiej. W swej codziennej służbie są świadkami wielu przypadków łamania prawa. Nierzadko rejestrują wręcz perfidne zachowania kierowców, którzy nie licząc się z życiem swoim, czy też innych uczestników ruchu drogowego, lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jazda z nadmierną prędkością, wyprzedzanie zwartych kolumn samochodów na podwójnej ciągłej, przejazd przez przejście dla pieszych, kiedy na środku jezdni znajduje się pieszy, czy też prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, to tylko niektóre sytuacje, których świadkami są nie tylko policjanci, ale też zwykli użytkownicy dróg. Społeczeństwo oczekuje od policji zdecydowanych działań, aby kierowców, którzy w opisany sposób łamią przepisy, eliminować skutecznie z ruchu drogowego. Sami policjanci drogówki województwa lubuskiego w pierwszym półroczu tego roku ujawnili blisko 50 tysięcy wykroczeń drogowych. Zależy nam więc na tym, aby bezpieczeństwo na drodze było realne. Wynikało z konkretnych działań minimalizujących zagrożenia. Tylko przez 3 ostatnie miesiące /19 maja-18 sierpnia/, policjanci w 241 przypadkach odstępowali od postępowania mandatowego uznając, że zachowanie kierowców nie było współmierne do wysokości mandatu i kierowali wnioski do sądów. W 144 przypadkach wnioskowali o zatrzymanie uprawnień i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Od początku sierpnia na nowo uruchomioną skrzynkę trafiło już kilka nagrań, które zgodnie z miejscem popełnianych wykroczeń oceniane będą przez policjantów. W informacji należy dodatkowo podać:
- datę, godzinę, miejscowość, drogę/ulicę zdarzenia,
- dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, markę,
- dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.

Zaznaczyć należy, że nadesłane informacje stanowią dużą wartość dowodową, ale może zaistnieć konieczność przesłuchania w charakterze świadka, autora tych nagrań. Warto przy tym pamiętać, że wykroczenia po roku od ich popełnienia się przedawniają, dlatego istotne jest, aby nadsyłać materiały aktualne, a nie te, które widnieją w sieci od dłuższego czasu. Będzie to pomocne w skutecznym prowadzeniu postępowań wobec tych kierowców, którzy złamali przepisy, bez angażowania się w czynności, które niekoniecznie mogą przynieść rozwiązanie prawne skutkujące ukaraniem. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl