Kultura Edukacja
We Włodawie młodzież interesuje się genealogią
23 marca w I LO we Włodawie odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowej Olimpiady Genealogiczno- Heraldycznej. Olimpiada, adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu włodawskiego, organizowana jest od 12 lat.
Uczniowie biorą udział w takich kategoriach konkursowych, jak: stworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny, a także zaprezentowanie dworów, dworków szlacheckich i chat oraz strojów szlacheckich, mieszczańskich i chłopskich Lubelszczyzny przy użyciu pędzla i innych technik plastycznych. W tym roku prace złożyło ponad 70 osób. Najwyżej oceniono drzewo genealogiczne autorstwa uczennicy II LO we Włodawie, Agaty Mazurek. W tej kategorii nie przyznano pierwszego miejsca na poziomie klas gimnazjalnych, drugie miesce uzyskała Martyna Zielińska z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego we Włodawie. W kategorii malarskiej i plastycznej 1 miejsce przyznano Zuzannie Fiała z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie oraz Julii Stępień z Zespołu Szkół w Wyrykach. Na poziomie ponadgimnazjalnym najlepszą pracę wykonała Karolina Patejuk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Korolówki-Osady.
Celem olipiady jest promowanie wartości narodowych i patriotycznych, a także zainteresowanie młodzieży poszukiwaniem korzeni własnych rodzin, poznawanie historii rodów i bohaterów rodzinnych. Zachętą do poszukiwań są m.in. wykłady wygłaszane podczas podsumowania olimpiady, które mają pokazać elementy polskiej tradycji i kultury, często nieobecne w podręcznikach szkolnych. W sposób interesujący wykłady dwukrotnie wygłaszała dr Agnieszka Januszek- Sieradzka z Katedry Dziejów i Kultury Europy Jagiellońskiej KUL, która na zaproszenie dyrektor I LO Arleny Krawczuk w tym roku również zachęciła młodych ludzi badaniem dziejów. „Staram się pokazywać trwanie pewnych zjawisk, nawiązując do współczesności- mówi dr Agnieszka Januszek- Sieradzka.- Postanowiłam tym razem zaskoczyć młodych słuchaczy wykładem o zagadkowym tytule: Jak zostać królem. Pokazuję, w jaki sposób młodzi chłopcy- książęta, królewicze, byli przygotowywani do objęcia tronu, a ponieważ działo się to w interakcji z młodymi szlachcicami, prezentuję wzajemne oddziaływanie kultury dworu i kultury szlacheckiej. Myślę, że będzie to również ciekawy temat do porównania dzisiejszej edukacji”. Januszek-Sieradzka przyznała, że Powiatowa Olimpiada Genealogiczno- Heraldyczna ma duże walory wychowawcze, dużą rolę ma wymiar lokalny, regionalny. „Olimpiada świadczy o tym, że ani poszukiwanie własnych korzeni, ani nauczanie historii nie jest przestarzałe. Młodzi ludzie, którzy mają instynkt poszukiwania korzeni, trafiają na podatny grunt- olimpiada daje im możliwości zapoznania się z historią małej ojczyzny”.
JS
Zakupy we Włodawie
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
do domów, biur, warsztatów itp. |
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY |
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..