Wiele miast (25)
„Warhol Covers ” w Humanitarium

Wystawa okładek płyt zaprojektowanych przez Andy'ego Warhola z prywatnej kolekcji Piotra Metza przygotowana przez Pauzę In Garden w Krakowie, od 5 grudnia we wrocławskim Humanitarium - poinformowała Klaudia Piątek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Reklama
Humanitarium gości obecnie wystawę „Play the Music – od fizyki do muzyki”, którą tworzy 25 interaktywnych eksponatów obrazujących świat muzyki od momentu powstawiania fali dźwiękowej, przez grę na laserowej harfie Jean-Michaela Jarre’a, aż po covery największych przebojów i kolekcję ponad 100 płyt winylowych. Wśród nich unikaty, których okładki zostały zaprojektowane przez światowej sławy artystów.
 
-Mało kto wie, że Andy Warhol zaprojektował 51 okładek płytowych, począwszy jeszcze od lat 50-tych - mówi Izabela Chyłek, inicjatorka wystawy prezentowanej do 3 listopada w krakowskiej kawiarni Pauza In Garden. -We Wrocławskim Humanitarium będziemy mieli okazję zobaczyć 21 oryginalnych okładek z prywatnej kolekcji Piotra Metza.

Najsłynniejsze, to oczywiście "Velvet Underground" z żółtym bananem i "Sticky Fingers" The Rolling Stones z wszytym w oryginalnej wersji prawdziwym zamkiem błyskawicznym. Okładka płyty winylowej to wizualne dopełnienie muzycznej treści, ale również jej opakowanie, często decydujące o pierwszym kontakcie z odbiorcą. Z uwagi na popularność, liczoną w milionach egzemplarzy, jest znakomitym uzupełnieniem idei popartowej masowości, chociażby słynnej zupy Campbell. Część projektów Andy'ego Warhola (Diana Ross, Paul Anka, John Lennon i inne) to swoiste przedłużenie cyklu portretów popartowych idoli (Muhamad Ali, Marylin Monroe, Mick Jagger).
 
Wystawę okładek płyt zaprojektowanych przez Andy'ego Warhola będzie można obejrzeć we Wrocławiu od  5 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. w Humanitarium w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147a. Ekspozycja zostanie opatrzona multimedialną informacją odtwarzaną w tle. Wisienką na torcie mają być unikatowe gramofony Transcriptors Transcriber, Transcriptor Prisma oraz inne zapomniane już odtwarzacze i nośniki dźwięku.

W Krakowie wystawa „Warhol Covers” cieszyła się ogromnym powodzeniem. Zgromadziła tłumy młodszych i starszych widzów, oraz liczne media zaciekawione zupełnie innym spojrzeniem na Warhola i jego twórczość.

RM
stat4u PortalPOLSKA.pl