Łódź
W Łodzi powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską w lipcu tego roku podpisały list intencyjny, dotyczący współprowadzenia tej instytucji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz EC1 Łódź Miast Kultury.

Reklama

Rozpoczęcie działalności Narodowego Centrum Kultury Filmowej planowane jest na 1 stycznia 2016 r. Jeśli Rada Miejska poprze ten projekt, będziemy mieli w Łodzi instytucję o charakterze narodowym, ważną z punktu widzenia tradycji i kultury Łodzi. Prezydent Hanna Zdanowska oraz Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury, opowiedzieli o kolejnych etapach prac, które czekają miasto podczas uruchamiania Narodowego Centrum Kultury Filmowej pod auspicjami Łodzi i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas najbliższej sesji łódzcy radni zostaną poproszeni o wyrażenie zgody na zawarcie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie wspólnej instytucji kultury, jaką jest EC1 Łódź Miasto Kultury. Jeśli Rada Miejska się zgodzi, w przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie stosownej umowy między Łodzią i ministerstwem. Na kolejną sesję RM (8 października br.) wniesiony zostanie projekt uchwały o zmianie statutu EC1 Łódź Miasto Kultury.
 

Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy w Łodzi
    
Tel. (w godz. 7-22) 530 - 332 - 615
 
do domów, biur, warsztatów itp.
 

________________________________________________________________________________________________



 

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami minister kultury będzie współprowadził EC1 Łódź Miasto Kultury. W ramach tej instytucji zostanie wyodrębniony oddział pod nazwą Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Minister kultury będzie miał wpływ na powoływanie i odwoływanie dyrektora i zastępcy dyrektora EC1 ŁMK. Za prowadzenie NCKF będzie odpowiadał zastępca dyrektora. Powołana zostanie też Rada Programowa NCKF - składająca się z 3 przedstawicieli rekomendowanych przez ministra, 2 przedstawicieli wskazanych przez prezydenta Łodzi, 1 przedstawiciela nominowanego przez dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, 1 przedstawiciela dyrektora EC1 oraz 2 przedstawicieli środowisk twórczych. Taki model organizacyjny zastosowano już m.in. w Europejskim Centrum Solidarności.

Umowa o współpracy ma być zawarta na 50 lat. Roczna dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie wynosić 2 mln zł rocznie.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie zajmowało się promocją wiedzy o polskim filmie, a także szerokim aspektem zadań edukacyjnych i naukowych. Szczegółowy zakres działania instytucji będzie znany po wyborze dyrektora NCKF.
stat4u PortalPOLSKA.pl