Wiele miast (351)

W jaki sposób wykonuje się płytki drukowane?

 
Mimo iż pojęcie „druk” większości z nas kojarzy się z papierem, dla elektroników ma ono zupełnie inną konotację. Obwody drukowane to dzisiaj podstawa większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych.

Dzięki nim można umieszczać dużo podzespołów na małej powierzchni i w niewielkiej przestrzeni, co pozwala nam miniaturyzować komputery i telefony oraz czynić telewizory i radioodbiorniki lżejszymi.

Reklama
Czym jest płytka drukowana PCB ?
 
Definiując krótko „płytkę drukowaną”, możemy określić rzecz jako „zintegrowany obwód elektroniczny”. W istocie tak jest, albowiem mamy tutaj do czynienia z całym zestawem mocno zminiaturyzowanych elementów umieszczonych na jednej małej płytce i nie połączonych z sobą klasycznymi przewodami wykonanymi z drutu, lecz wąskimi ścieżkami miedzianymi przylegającymi do powierzchni owej płytki. Jak mówią nam specjaliści z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego z Warszawy, dzisiaj już produkowane są także specjalistyczne płytki drukowane z wbudowanymi podzespołami, które po prostu wstawia się w całości do urządzenia.

    W tym przypadku odpada konieczność pracochłonnego przymocowywania i lutowania z osobna poszczególnych elementów, których może nieraz być mnóstwo na jednej płytce, co znakomicie przyśpiesza cały proces produkcyjny.

Równocześnie z tym oczywiście zostały opracowane także różne, skuteczne metody wykrywania ewentualnych defektów występujących czasem w obwodach, co umożliwia  naprawy uszkodzeń w płytkach drukowanych.


Metody produkcji płytek drukowanych PCB i ich rodzaje

Podstawę obwodu drukowanego stanowi cienka płytka z materiału izolacyjnego, którym najczęściej jest laminat szklano-epoksydowy lub kompozyt zawierający warstwę papieru albo filcu szklanego. W niestandardowej produkcji wykorzystuje się tutaj także inne materiały, takie jak teflon, aluminium, mosiądz, ceramika czy folie poliimidowe z klejem silikonowym bądź akrylowym, przy których użyciu otrzymujemy giętkie lub też sztywno-giętkie płytki drukowane. Płytki mają zazwyczaj grubość od 0,05 do 4,0 mm, chociaż można też produkować je w cieńszych rozmiarach.
 
Najważniejszym elementem płytki drukowanej jest sieć metalowych, najczęściej miedzianych ścieżek oraz punktów lutowniczych, tzw. padów, do których przymocowuje się tranzystory, oporniki, kondensatory i pozostałe elektroniczne i elektryczne elementy. Najważniejszym etapem produkcji PCB jest wykonanie ścieżek. Na powleczone cienką warstwą miedzi płytki nanosi się,  zgodnie  z wcześniej opracowanym projektem, wzór ścieżek, które pokrywa się specjalną farbą ochronną przy użyciu metody sitodruku lub offsetu. Tak przygotowany materiał poddaje się obróbce chemicznej, dzięki której nieosłonięta farbą ochronną część miedzi ulega wytrawieniu i usunięciu. Czasami takie ścieżki wykonywane są poprzez bezpośrednie naniesienie na podłoże srebrnej farby metodą sitodruku.

W płytkach wykonywane są także odpowiednie otwory, tworzących wspomniane wcześniej pady lutownicze. Poszczególne podzespoły montuje się na gotowej płytce przy pomocy metody powierzchniowej lub przewlekanej. W zależności od potrzeb produkuje się płytki jedno lub wielowarstwowe. Do projektowania obwodów drukowanych wykorzystuje się dzisiaj komputery i odpowiednie programy typu CAD.

Więcej: 
https://elektronika.itr.org.pl


 
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl