Wiele miast (2)

W hołdzie bezimiennym żołnierzom 1. Pułku Strzelców Podhalańskich

Prezydent Ryszard Nowak, wraz z prezesem OSP Biegonice Marianem Wolakiem oraz emerytowanymi pożarnikami Stanisławem Gargasem i Wawrzyńcem Wójcikiem, odsłonił Pomnik Żołnierza Poległego na cmentarzu parafialnym w Biegonicach. Monument poświęcił proboszcz Parafii św. Wawrzyńca ks. Piotr Lisowski. 

Reklama

- To, że ten pomnik powstał i możemy go dzisiaj uroczyście odsłonić jest zasługą strażaków OSP Biegonice, którzy odziedziczyli po naszych poprzednikach patriotyzm do Polski i Polaków. Historia mówi nam, że w tym miejscu pochowano trzech nieznanych żołnierzy, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w Biegonicach. Stąd też pomysł i inicjatywa, aby uhonorować tych poległych oraz symbolicznie wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o wolność, a dotąd nie mieli godnego miejsca - mówił do uczestników ceremonii Marian Wolak, prezes OSP Biegonice. 

 

O szczególnej wadze dzisiejszej uroczystości mówił prezydent Ryszard Nowak. - Spotykamy się w tym symbolicznym dniu, Dniu Zadusznym, kiedy wspominamy wszystkich zmarłych, także tych bezimiennych żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy są solą naszej sądeckiej ziemi i zginęli za naszą wolność - powiedział Ryszard Nowak. - Bardzo dziękuję Panu prezesowi OSP Biegonice Marianowi Wolakowi za to, że dba o naszą pamięć narodową i pamięć o tych, którzy polegli we wrześniu 1939 roku. Pomimo tego, że nie znamy imion tych trzech poległych żołnierzy, to pamiętamy o nich i będzie spotykać się w tym miejscu co roku w dniu 2 listopada. Cześć ich pamięci. 

 

Kwiaty pod odsłoniętym Pomnikiem Żołnierza Poległego złożyły delegacje władz miasta z prezydentem Ryszardem Nowakiem, przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor i radnymi Michałem Kądziołką oraz Patrykiem Wichrem, a także poseł Arkadiusz Mularczyk, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14. 

W uroczystości wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej z Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, która uczciła pamięć poległych żołnierzy salwą honorową. Odbył się także uroczysty apel poległych. Swoją obecnością wydarzenie uświetniła też Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. 

 

Tuż po zakończonej ceremonii w kaplicy cmentarnej odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych żołnierzy.

stat4u PortalPOLSKA.pl