Wiele miast (351)

W Czortkowie powstaje polska biblioteka

W dniach 14 – 17 listopada 2016 roku w Czortkowie na Ukrainie  przebywała delegacji z Dobrzenia Wielkiego (województwo opolskie).  Celem wizyty było przekazanie książek dla polskiej biblioteki powstającej przy Sobotniej Szkole Języka Polskiego, działającej przy czortkowskim Polsko – Ukraińskim Towarzystwie Kulturalno – Oświatowym im. Adama Mickiewicza. W sumie przekazano ponad 2000 książek, w tym encyklopedie, poradniki, przewodniki po Polsce, książki medyczne oraz publikacje przydatne w szkoleniach zawodowych. Część książek trafiło także do Centralnej Biblioteki Regionu Czortkowskiego.

Reklama
- Bardzo się cieszę z daru, jaki przekazali  nam przyjaciele z Polski – mówi Maria Pustelnik, szefowa Sobotniej Szkoły Języka Polskiego. - Nasza biblioteka od 23 lat istnieje już Czotkowie. Aktualnie w szkole uczy się  160 uczniów, w tym większość to młodzież pochodzenia polskiego. 
 
Gerard Kasprzak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim: -  Nasza gmina od wielu już lat współpracuje z Kresowiakami. W ramach tej współpracy wspieramy naszych rodaków w Czortkowie, Lwowie, Tarnopolu oraz na Litwie, Łotwie i Białorusi. Od lat gościmy u siebie zespoły artystyczne z Kresów, studentów, uczniów, jak również starsze osoby, które odwiedzają Ojczyznę. Do szkół przekazaliśmy już kilka tysięcy książek, setki ubrań, dziesiątki komputerów oraz inne pomoce naukowe. Łącznie finansowego wsparcia udzieliliśmy na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. W kwietniu dla czortkowskiej szkoły planujemy przekazać kolejną partię książek. 

 
 
Delegacja z Dobrzenia Wielkiego podczas pobytu w 30-tysięcznym mieście nad Seretem była serdecznie przyjmowana przez władze Rejonowej Rady Czortkowa (odpowiednik polskiego starostwa powiatowego) i Czortkowskiej Rady Miejskiej.  Poznała także dorobek artystyczny zespołów działających w miejskim ośrodku kultury i na osiedlu Zawodśke. O wizycie delegacji z Dobrzenia Wielkiego w Czortkowie pisała miejscowa prasa.
 
-Efektem naszej wizyty będzie podpisanie partnerskiej umowy pomiędzy naszą gminą i Czortkowem -  zapewnił Rafał Kampa, radny z Dobrzenia Wielkiego. -  W ramach tej współpracy władzom Czortkowa pomożemy w pozyskaniu środków finansowych na budowę nowych ujęć wody pitnej.  Z kolei władze Czortkowa zapewniły, że będą wspierać naszą gminie w „walce” o nie przyłączanie jej do Opola. 

 
 
Nie zabrakło również rozmów biznesowych. Przedstawiciele Czortkowskiego Instytutu Naukowego Przedsiębiorczości i Biznesu pytali o możliwości odbywania praktyk przez studentów z Ukrainy w Polsce, natomiast studentów polskich w czortkowskiej uczelni. Na polską pomoc liczy również Stowarzyszenie Forteca, skupiające biznesmenów, wśród których wielu swoje przedsiębiorstwa chciałoby prowadzić na terenie Polski. 

 
 
-Nasi przedsiębiorcy nie mają jednak dostatecznej wiedzy na temat obowiązujących w Polsce podatków, w jakich rejonach Polski najlepiej jest inwestować oraz jakie branże mają szanse  na najwyższy rozwój w waszym kraju – twierdzi Ludmiła Skakun, dyrektor czortkowskiego oddziału  Fortecy. 

 
 
-W rozwiązaniu tego problemy również postaramy się pomóc ukraińskim przedsiębiorcom – dodaje  Rafał Kampa. - Dlatego też do kolejnego wyjazdu do Czortkowa zaprosimy polskich specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania nurtujące czortkowskich biznesmenów.
 
MUR
stat4u stat4u PortalPOLSKA.pl