Kultura Edukacja
Uzdrowiskowy projekt flagowy
”Uzdrowiska pogranicza Polsko- Słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszar realizacji turystyki zdrowotnej – etap I – budowa pętli rowerowej łączącej miejscowości uzdrowiskowe” – to jedna z propozycji projektu flagowego do dofinansowania z programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja na lata 2014-2020. Projekt którego partnerem wiodącym jest Związek Międzygminny „Perły doliny Popradu” obejmuje również pierwszy etap ścieżek rowerowych w Szczawnicy i połączenie z uzdrowiskiem Piwniczna.
W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miasta w Muszynie zostały podpisane stosowne dokumenty przez Grzegorza Niezgodę – Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica. Oprócz Szczawnicy i Muszyny w fiszce projektowej zostały ujęte również po stronie słowackiej Bardejów, Stara Lubovna, Leśnica i Czerwony Klasztor, a po stronie polskiej Piwniczna oraz Krynica. Prace nad ostatecznym kształtem tego projektu rozpoczęły się w marcu 2015 roku i od tego czasu odbyło się kilkanaście spotkań które doprowadziły nie tylko do wypracowania koncepcji ale także uświadomienia potrzeby połączenia miast uzdrowiskowych w jeden wspólnie rozwijający się obszar związany z tworzeniem rynku usług typu turystycznego w oparciu o transgraniczny potencjał. Podpisane porozumienie między gminami ustala formalne ramy współpracy przy jego realizacji powołując struktury do wdrażania tego i kolejnych projektów w obszarze przygranicznym.
Projekt połączenia pętlą rowerową o długości 241 km ma być początkiem budowy rozpoznawalnego w skali Europy obszaru o unikatowych zasobach turystycznych i leczniczo-rehabilitacyjnych. Trasy mają przebiegać przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny oraz obejmować najcenniejsze zabytki. Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury , parkingi i systemy informacji turystycznej.
Odcinek nr 7 który dotyczy planowanych inwestycji w Szczawnicy to odnoga z Obidzy poprzez Przełęcz Rozdziele, rezerwat Biała Woda, Jaworki, Szlachtową, ulicę Szlachtowską, Szalaya i Zawodzie i następnie poprzez istniejącą ścieżkę pieszo- rowerową w kierunku Leśnicy i Czerwonego Klasztoru.
W przypadku pozytywnej decyzji komitetu monitorującego, która będzie początkiem przyszłego roku partnerzy projektu zadeklarowali możliwości realizacji i zakończenia wszelkich inwestycji do końca 2017 roku.
- Przystąpiliśmy do propozycji projektu flagowego która jest przygotowywana ze strony uzdrowisk powiatu sądeckiego. Wydaje się, że nasza propozycja jest ciekawa. Nie przypuszczam, aby w innych projektach uczestniczyły aż cztery znane uzdrowiska. Również dzięki doskonałym kontaktom z zaprzyjaźnionymi samorządowcami w tym oczywiście z Burmistrzem Muszyny Janem Golbą sprostamy dużemu wyzwaniu jakim będzie realizacja takiego przedsięwzięcia. Jesteśmy oddzieleni od tamtej części pasmem górskim, ale dzięki turystyce a przede wszystkim ścieżkom rowerowym jest szansa uaktywnić ten kierunek na co szczególnie liczę. – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..