Do Polski napłynęła gorąca masa powietrza. W najbliższych dniach możliwe są też burze. Takie warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dbajmy w szczególności o osoby starsze i dzieci.
W związku z wysokimi temperaturami i nadchodzącymi burzami policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. Zamknięte auto podczas upału może okazać się śmiertelną pułapką. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.
Unikaj przebywania na słońcu między godz. 10:00 a 16:00. Jeśli musimy przebywać na powietrzu starajmy się wybierać miejsca zacienione. Unikajmy zbytniego nasłonecznienia i pracy w otwartym terenie. Pod żadnym pozorem nie zasypiajmy na słońcu - może to grozić udarem słonecznym. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Ubierajmy się w przewiewne rzeczy z naturalnych tkanin (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka odzież w jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Spożywajmy zbilansowane, lekkostrawne posiłki. Pijmy duże ilości płynów, najlepiej wzbogaconych w mikroelementy. Unikajmy picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru - powodują one odwodnienie organizmu. Ograniczmy spożycie napojów alkoholowych - mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu. Należy również zadbać o odpowiednią ilość płynów dla dzieci.
W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać okna i balkony (np. pozdejmować donice z zewnętrznych parapetów). Jeśli gwałtowne zjawiska atmosferyczne zastaną nas poza domem, należy pamiętać o tym, aby nie chronić się pod drzewami. Jeśli gwałtowna burza zastanie nas podczas jazdy samochodem, poszukajmy bezpiecznego miejsca i zatrzymajmy się na postój (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia). Pozostańmy w samochodzie, który jest najbezpieczniejszym miejscem w przypadku uderzenia pioruna. Jeśli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Podczas burzy nie należy kąpać się w morzu, jeziorze czy rzece. (jkd)