Mysłowice
Ustawa antysmogowa

Czekano na nią długo i ma poprawić jakość powietrza na Śląsku. Czy tak będzie – czas pokaże. Urząd Marszałkowski przyjął projekt uchwały antysmogowej, jeżeli opowiedzą się za nim radni sejmiku, to od września będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw złej jakości. 

Reklama
Projekt najpierw trafi do konsultacji, a następnie zostanie poddany pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego. Uchwała nie zakazuje spalania węgla lub drewna, ale ma powodować poprawę jakości wykorzystywanych paliw. Uchwała zakazuje stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna – to one są odpowiedzialne za wysoką emisję trujących substancji.
 
– Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – stwierdził marszałek Wojciech Saługa. – Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości. Doprowadzimy do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju. Potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.
 
Ograniczenia mają objąć całe województwo i obowiązywać przez cały rok. Marszałek zadeklarował darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi dla mieszkańców w przypadku kolejnych przekroczeń pyłów. To krok, na który obecnie nie zdecydował się KZK GOP.
 
Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.
 
Projekt zakłada 3 daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.
 
Nowe prawo egzekwować będą gminy, które teraz często nie radzą sobie z palącymi śmieci w piecach mieszkańcami. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl