Krotoszyn
Urząd Skarbowy w Ekonomiku

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Krotoszynie gościli pracowników krotoszyńskiego Urzędu Skarbowego. Tym razem przedstawili oni kolejną odsłonę kampanii paragonowej resortu finansów„Nie daj się oszukać - sprawdź paragon". Jej celem jest uświadomienie konsumentom znaczenia paragonu oraz zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych - czytamy na portalu Zespołu Szkół nr 2 w Krotoszynie.

Reklama
Należy zwrócić uwagę, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne. Są one wystawiane przed fiskalizacją kasy i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących.
 
          
Paragon fiskalny
 
Paragon fiskalny jest dokumentem fiskalnym emitowanym przez kasę rejestrującą dla nabywcy w momencie sprzedaży, potwierdzającym dokonanie tej transakcji. Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy:
 
*centralnie umieszczony napis paragon fiskalny,
*NIP wystawcy, jego nazwę i adres,
*nazwę towaru lub świadczonej usługi,
*logo i numer unikatowy kasy.

Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy w Krotoszynie
    
Tel. (w godz. 7-22) 889 - 937 - 278
 
do domów, biur, warsztatów itp.
 

________________________________________________________________________________________________

 
Paragon niefiskalny
 
Paragon niefiskalny jest dokumentem wystawianym przed fiskalizacją kasy i nie powinien być przekazany kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących. W przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego przez podatnika, na którym ciąży obowiązek jego wystawienia, wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do „kieszeni" sprzedawcy, co jest istotne nie tylko z punktu widzenia społecznego, ale również w aspekcie uczciwej konkurencji – przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.
 
Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie obecne, jest gastronomia. Funkcjonuje tu często „paragon" potocznie nazywany rachunkiem lub paragonem kelnerskim.
 
Ministerstwo finansów ogłosiło również loterię paragonową, w której miesięczna pula wygranych ma wynosić około 100 000 zł, a nagrodą główną ma być samochód osobowy Opel Astra.
 
Więcej informacji na tutaj
stat4u PortalPOLSKA.pl