Wiele miast (25)
Unijna dotacja dla Gminy Trzebnica

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podpisał umowę z prezesem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu Markiem Mielczarkiem. Dotyczy ona unijnej dotacji do inwestycji, w ramach której Gmina Trzebnica za 4,7 mln zł wybuduje i zmodernizuje łącznie 4 km sieci wodno-kanalizacyjnej. Dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko będzie wynosić 1,7 mln zł. Nowe sieci powstaną w Trzebnicy i miejscowości Nowy Dwór.

Reklama
W Trzebnicy zostanie wymieniona sieć wodociągowa wraz z przyłączami na ul. Teatralnej i ul. Daszyńskiego. Kanalizacja zostanie wybudowana na nowopowstającym osiedlu przy ul. Czereśniowej w Trzebnicy oraz w Nowym Dworze. W efekcie realizacji zadania do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie 175 mieszkańców Trzebnicy i 144 osób z Nowego Dworu. Projekt zostanie zakończony w 2015 roku.

- Nie jesteśmy sami na naszej planecie, musimy koegzystować z naturą dbając o nią, bo tym samym dbamy o przyszłość naszą i naszych dzieci – mówił podczas spotkania prezes Marek Mielczarek - jeszcze niedawno mówiliśmy o zrównoważonym rozwoju, dziś nazywamy to zieloną gospodarką. Oznacza to, że skoro jesteśmy nierozerwalnie związani z naturą, to powinniśmy ją również rozumnie wykorzystywać. Właśnie do tego dążymy, dlatego dziś cieszy nas to, że wraz ze wzrostem PKB zmniejsza się zużycie energii. Dlaczego? Bo umiejętne korzystanie z ekologii przynosi efekty. Cieszę się, że obecnie świadomość zwykłych ludzi, ale także władz, staje się coraz to bardziej nastawiona na myślenie ekologiczne, czego doskonałym przykładem jest właśnie Gmina Trzebnica. Mam nadzieję, że to dopiero początek dalszej udanej współpracy.

Kolejne wspólnie realizowane projekty, mogłyby dotyczyć poprawy obszaru efektywności energetycznej, modernizacji energochłonnych budynków, a tym samym oszczędności w budżecie Gminy Trzebnica.

- Ta inwestycja to potwierdzenie systematycznie realizowanej przeze mnie strategii rozwoju Gminy Trzebnica, w ramach której kolejne ulice oraz miejscowości uzyskują dostęp do sieci kanalizacji. Strategia ta obejmuje znacznie szerszy zakres działań inwestycyjnych, jak chociażby budowę nowych dróg, świetlic wiejskich, oświetlenia czy placów zabaw. Wszystko po to, by wciąż podnosić poziom życia mieszkańców naszej gminy. Na sesjach Rady Miejskiej często spotykam się z zarzutem radnych opozycyjnych, że Gmina Trzebnica inwestuje w przysłowiowe „kwiatki” zamiast inwestować w niewidoczną a potrzebną sieć kanalizacyjną. Podpisanie dzisiejszej umowy po raz kolejny pokazuje, jak nieprawdziwe są to zarzuty. Przypomnieć należy, że wszystkie znaczne remonty dróg gminnych obejmują swym zakresem wymianę niewidocznych po zakończeniu budowy sieci wodno- kanalizacyjnych. Z ostatnich inwestycji w tym zakresie wymienić należy remonty ulic: Stawowej, Jana Pawła II, Korczaka, 3-go Maja, Daszyńskiego, Żołnierzy Września czy trwający właśnie remont ul. Teatralnej. Dziękuję panu Prezesowi Markowi Mielczarkowi za jego przychylność wobec naszej gminy. Liczę na dalszą owocną współpracę, która mam nadzieję, przyniesie nam korzyści w postaci coraz to lepszego rozumienia pojęcia ekologii, a co za tym idzie nauki odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy my, a w którym żyć będą nasze dzieci. Dziękuję również pracownikom Urzędu miejskiego w Trzebnicy Pawłowi Jędrzejewskiemu i Pawłowi Ziembińskiemu za przygotowanie tak udanego projektu – powiedział burmistrz Marek Długozima.Zielona, ekologiczna przyszłość, to potencjał przyszłości Trzebnicy, do którego dążymy – zakończył.

Co ważne, w trakcie spotkania burmistrz zapytał swego gościa również o prawo unijne, rzekomo nakazujące skanalizowanie całej gminy do 2020 roku. Marek Mielczarek odpowiedział w zdecydowany sposób, że takie prawo nie istnieje, nie ma takich wymogów, dotyczy ono jedynie dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa czy Wrocław. Słowa Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, powinny ostatecznie rozwiać obawy tych, którzy wciąż wierzą w istnienie nieistniejących unijnych przepisów.

Na Dolnym Śląsku w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest 27 projektów obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 milionów złotych. Fundusz jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Źródło: UM Trzebnica
stat4u PortalPOLSKA.pl