Włodawa
Uczczenie 76. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę

20 września uczczono we Włodawie 76. rocznicę agresji sowieckiej na II Rzeczpospolitą. Delegacje, zwłaszcza służb mundurowych i młodzieży szkolnej, złożyły kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskie.

Reklama

Podczas kazania ks. Krzysztof Zawadzki mówił: „Ludzie pytali, gdzie był Bóg, gdy w obozach umierali ludzie, kiedy ziemia przyjmowała niewinną krew. Bóg był w wolności człowieka. Gdy stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, dał mu najpiękniejszy dar – wolność. Problem polega na tym, jak człowiek korzysta z tej wolności. Dziś modlimy się o Boże miłosierdzie za tych, którzy zginęli wierząc, że Bóg przebaczy i przyjmie naszych bliskich do nagrody nieba”. Ks. Zawadzki przytoczył słowa św. Jana Pawła II „Nigdy więcej wojny”. „Słowa te powiedział człowiek, który doświadczył, jakie cierpienie niesie brak zaufania i przekonania, że drugi człowiek jest również dzieckiem Boga”. Uczestnikami Eucharystii byli przedstawicieli władz miejskich i samorządowych z burmistrzem Wiesławem Muszyńskim i wicestarostą Adamem Panasiukiem, a także Rodzina Katyńska, Armia Krajowa oraz młodzież. O oprawę muzyczną liturgii zadbała schola „Gaudeamus” ze Szkoły Podstawowej nr 3, prowadzona przez Małgorzatę Błażejczyk i Renatę Ślązak.

Druga część uroczystości miała miejsce przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojennym we Włodawie.

Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy we Włodawie
    
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 
do domów, biur, warsztatów itp.
 
________________________________________________________________________________________________



Pod Krzyżem Katyńskim jako pierwszy głos zabrał A. Panasiuk - wicestarosta włodawski, który wygłosił krótki rys historyczny dotyczący przyczyn i przebiegu agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. Głos zabrała także Maria Durys – prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej. Prezes włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK Edmund Brożek podziękował wszystkim za pamięć o nim i tych, którzy walczyli o wolną Polskę. O agresorze ze Wschdou mówił także burmsistrz Wiesław Muszyńki, podkreślajac ducha walki polskiego żołnierza.

 

JS

stat4u PortalPOLSKA.pl