Wiele miast (19)

Uczcili 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego

W przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości weterani, młodzież i politycy zebrali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Obecni byli przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego i Miasta Gdańska.

Reklama
Uroczytość rozpoczęła się o godz. 11 odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Grała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Następnie gości powitał wiceprezydent Gdańska Piotr Kowlaczuk. Powoływał się od na słowa Marszałka i zastanawiał, co by było gdyby Piłsudski zszedł dziś z cokołu. Kowalczuk mówił, że marszałek chciał, żeby Polacy byli bardziej zdecydowani w swoim patriotyzmie, odważni i nieustępliwi. Przypomniał też słowa Piłsudskiego, że “obca jest nam nienawiść plemienna”. Wokół pomnika zebrali się kombatanci, uczniowie gdańskich szkół, w tym szkół podstawowych: nr 39 oraz szkoły Fregata.

Byli też uczniowie Liceum Mundurowego “Spartakus”. Złożyli oni u stóp pomnika Marszałka ślubowanie. Przemawiał Tadeusz Zbigniew Pluta, szef Związku Piłsudczyków w Gdańsku. Przypomniał, że Marszałek był w lipcu 1917 roku aresztowany na tydzień przez Niemców w Gdańsku (22-29 lipca 1917).

Później odbyło się złożenie wieńców pod pomnikiem. Kwiaty składały władze Gdańska, przedstawiciele sejmiku województwa, gdańscy radni, posłowie Adam Korol i Jerzy Borowczak, przedstawiciele duchowieństwa, weterani, wojsko, straż, policja, harcerze.

Co w sobotę, 11 listopada?

11 listopada 2017 ulicami Gdańska przejdzie piętnasta już Parada Niepodległości. Jak zawsze zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy a nie dzieli. Okazją jest wielkimi krokami zbliżający się jubileusz 100 lecia odzyskania niepodległości. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń.

Spotykamy się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych (zapewnimy pamiątkowe śpiewniki).

Także tam w specjalnych punktach ekspozycyjnych uczestnicy Parady będą mogli zapoznać się z formami działalności spółek miejskich, które w formule popularnych programów typu “Jak to działa” zaprezentują to czym się zajmują na codzień m.in będzie można zajżeć do wnętrza nowoczesnej śmieciarki.

Miłośnicy lotnictwa, ale chyba i nie tylko, z zaciekawieniem zapewne odnotują możliwość przyjżenia się z bliska prawdziwej awionetce, którą zaprezentuje Aeroklub Gdański.

Gdańska Straż Miejska natomiast pokaże swoje umiejętności i techniczne możliwości, dzięki którym stara się by na naszych ulicach było bezpiecznie.

Z zainteresowaniem spotkają się zapewne koszulki czy plakaty przygotowywane na miejscu z nadrukami wzorów, które na codzień można spotkać na pokrywach studzienek kanalizacyjnych.

Symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.
stat4u PortalPOLSKA.pl