Bydgoszcz
Tydzień Demokracji w International School of Bydgoszcz

 
W święto Dnia Nauczyciela (14 października) szkoła International School of Bydgoszcz obchodziła Tydzień Demokracji.

Tematem imprezy było ,,Życie razem w międzynarodowym środowisku: szacunek, dialog, współpraca". 

Reklama
 
Uczniowie postanowili podjąć się analizy kilku zagadnień:
 
1. W jaki sposób powinni być asymilowani imigranci?

Dyskusja została przeprowadzona na zasadach debaty oksfordzkiej. Byli zatem ci, którzy zgadzali się z założeniem przyjmowania imigrantów jak i ich przeciwnicy.


Młodzież zaproponowała warunki przyjęcia nowych członków społeczeństwa: zaakceptowanie ogólnych zasad życia w społeczeństwie danego kraju (w tym respektowanie prawa), do którego przybyli; naukę języka; poznanie kultury kraju, w tym jego historii oraz przyjęcie wartości i ideałów, tradycji oraz wierzeń docelowego kraju. Młodzi imigranci mogą wypełnić lukę w starzejących się społeczeństwach.

Przeciwnicy przyjmowania imigrantów uważają, że większość z nich przybywa
   
do Europy jedynie w celach zarobkowych, chcąc wykorzystać ekonomię zarówno najmocniejszych, jak i wciąż rozwijających się państw.

Ta grupa uczniów obawia się chorób, które mogą ze sobą przynieść, a nawet osób powiązanych z grupami terrorystycznymi typu Al-Kaida, czy ISIS. Nie bali się też odnieść do muzułmańskich podbojów w średniowiecznej Europie oraz następującej po nich odpowiedzi świata chrześcijańskiego w formie krucjat. Ta grupa uczniów nie chciałaby, by dopuszczono do podobnych wydarzeń w XXI w.


2. Czy sławna artystka Marina Abramović może nauczyć nas rozmowy?

Uczniowie zainspirowani autorką performance'u „The artist is present” oraz dodatkowego filmu, podjęli się eksperymentu spoglądania drugiej osobie w oczy. Nie wszyscy, którzy połączyli się w pary, znali się wcześniej. Większość uczestników określiła swoje uczucia jako „dziwne”, choć w sensie pozytywnym. Nie brakowało również bardzo dojrzałych spostrzeżeń dotyczących nawiązywania bliskiego kontaktu, przekazywaniu sobie myśli, których nie można przekazać ustnie oraz wyższości bezpośredniego kontaktu nad pośrednictwem Internetu.


Reklama____________________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Bydgoszczy
    
Tel. (w godz. 7-22) 602 - 740 - 856
do domów, biur, warsztatów itp.
__________________________________________________________________________________________


3. Jaka jest szansa na znalezienie porozumienia w sprawie ograniczenia CO2 i zatrzymania globalnego ocieplenia?

W czasie dyskusji uczniów - zwolenników i przeciwników ocieplenia klimatu – wysnuto wniosek, że z punktu widzenia Kanady, Rosji, Islandii czy Grenlandii jest to bardzo korzystny proces. Obecna tam wieczna zmarzlina odtaje, a zarazem umożliwi uprawę ziemi, wydobywanie surowców, rozwój turystyki, przemysłu, miast i w efekcie wzrost gospodarczy tych państw. Przeciwnicy uzasadniali, że ocieplenie klimatu spowoduje powodzie i zalanie wielu nizinnych obszarów, zwiększenie liczby tornad, burz piaskowych czy susz. To spowolni za to rozwój gospodarczy Chin, Indii, USA czy Japonii.

 

4. Czy teatr to tylko odegranie swojej roli?

Na warsztatach teatralnych młodzież pracowała nad integracją swojej grupy, budowaniem zaufania i odpowiedzialnością za innych. Pociąg zaufania i inne ćwiczenia mające na celu skupienie się na partnerze scenicznym to zabawy, do których młodzi podeszli bardzo poważnie i z pełnym zaangażowaniem.
 
Realizowane zagadnienia wypełniały założenia filozofii IB i pomogły w sposób kreatywny rozwinąć treści poruszane na zajęciach geografii, WoS-u i sztuki.
 
Szkoła International School of Bydgoszcz to placówka z wdrożonym programem IB na wszystkich etapach edukacyjnych - w szkole podstawowej, gimnazjalnej i liceum. Wśród naszych uczniów są dzieci pracowników JFTC (żołnierzy NATO) - z Francji, Niemiec, Holandii, Finlandii, Turcji, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Węgier, a także dzieci polskie. Naszym celem jest kształcenie u uczniów międzynarodowego spojrzenia na rzeczywistość, dzięki czemu będą dbali o naszą planetę i zmieniali świat na lepsze.
 
Katarzyna Chmara, Sławomira Olejniczak, Jerzy Janiec, Mikołaj Kozłowski
 

Więcej: www.isob.ukw.edu.pl




stat4u PortalPOLSKA.pl