Lublin
Turystyczne Perły: Zwierzyniec

Ta roztoczańska gmina, będąca turystycznym centrum Roztocza Środkowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego, jako siódma zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 27 sierpnia była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 28 sierpnia zaprezentował ją w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy ze Zwierzyńca można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.

Reklama

Zwierzyniec to w przeszłości wielki ogrodzony teren łowiecki ordynatów Zamoyskich, a z czasem centrum gospodarki leśnej w rozwijającej się ordynacji, po której pozostał do dziś zespól zabytkowych obiektów. Najcenniejszym jest barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, ufundowany w latach 1741-47 przez Tomasza Antoniego Zamoyskiego jako wotum za odzyskane zdrowie. Kościół stoi na wyspie na stawie, gdzie wcześniej znajdował się teatr „na wodzie", urządzony przez żonę ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego - Marię Kazimierę d'Arquien (od 1665 roku żonę Jana III Sobieskiego).

Niedaleko kościoła zachowały się klasycystyczne budynki zarządu ordynacji oraz wciąż czynny stary browar z 1806 roku, w którym corocznie w sierpniu odbywa się festiwal Letnia Akademia Filmowa. W sąsiedztwie są dawne zakłady rzemieślnicze oraz łuszczarnia nasion drzew, użytkowana przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Nieco dalej na południe zachowała się jeszcze malownicza willa - rezydencja plenipotenta ordynacji, w której dziś mieści się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Roztoczański Park Narodowy, utworzony w 1974 r., chroni cenne lasy Roztocza Środkowego na obszarze 8482 ha. Aż 93 proc. powierzchni parku zajmują różne środowiska leśne - od torfowisk przez olsy, łęgi i grądy po bory jodłowo-bukowe, typu karpackiego. To zróżnicowanie leśnych środowisk najlepiej obrazuje najpopularniejsza w parku ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Bukową Górę, biorąca początek przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. W ośrodku warto zwiedzić wystawę przyrodniczo-geologiczną, pokazującą na imponujących dioramach odległą przeszłość Roztocza z ery dinozaurów oraz obecne bogactwo flory i fauny tej krainy.

Przy ośrodku zaczyna się też inna popularna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna - "Po wydmie do stawów Echo" (1,7 km). Z czterech stawów park udostępnił letnikom na kąpielisko największy zbiornik, z czystą wodą i piaszczystą plażą w sąsiedztwie sosnowego lasu. Nad stawami znajduje się leśna ostoja dużego stada koników polskich, będących potomkami wymarłego leśnego konia tarpana.
 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

Ładne spacerowe tereny w Zwierzyńcu to także Park Zwierzyńczyk z odtworzonym historycznym układem wodnym, którego główną oś wyznacza Kanał Ogrodowy. W terenie wytrasowano oświetlone ścieżki spacerowe, rowerowe i nordic walking, a oba brzegi kanału łączą drewniane mostki. Warto też wybrać się na spacer nad staw kościelny, nad którym urządzono tarasy widokowe. Pomiędzy stawem a Parkiem Miejskim powstał centralny deptak, z drewnianymi pawilonami do sezonowej sprzedaży regionalnych produktów i pamiątek.

Wieprz, przepływający przez Park Miejski, jest bardzo popularną rzeką kajakarzy, którzy przypływają z roztoczańskiej Obroczy do zalewu Rudka w Zwierzyńcu, gdzie znajduje się wygodne miejsce biwakowe z polem namiotowym. Stąd, po przeniesieniu kajaków nad tamą małej elektrowni wodnej, wyruszają w dalszą drogę, spływając Wieprzem do Turzyńca, Żurawnicy, Szczebrzeszyna.

Wśród interesujących nadwieprzańskich letnisk w gminie Zwierzyniec, warto odwiedzić Guciów, znany z pięknych krajobrazów z głębokimi lessowymi wąwozami oraz ziemnymi kurhanami i wczesnośredniowiecznym grodziskiem . We wsi działa prywatny skansen „Zagroda Guciów" z ciekawą kolekcją etnograficzną i geologiczną.

 

W następny czwartek - 3 września Radio Lublin odwiedzi z mikrofonem gminę Krzywda w powiecie łukowskim (zachęcamy do słuchania programu w godz. 9-12). Krzywda będzie też zaprezentowana w magazynowym wydaniu Kuriera Lubelskiego w piątek 4 września. Tę i inne gminy biorące udział w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" promuje również TVP Lublin, która codziennie na swojej antenie emituje parominutowe materiały filmowe (http://lublin.tvp.pl/20855245/turystyczne-perly-regionu-lubelskiego-2015). Przypomnijmy, że nasza akcja trwa od 16 lipca do 13 września, a  prezentujemy w niej turystyczne i agroturystyczne gminy: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec.

 

Perły Turystyczne Regionu Lubelskiego to akcja promująca miasta i gminy naszego regionu atrakcyjne dla turystów, połączona z plebiscytem lubelskich mediów. Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego oraz Telewizji Lublin.

 

Więcej o akcji i plebiscycie na stronach:

http://www.radio.lublin.pl/, http://www.perly.kurierlubelski.pl/, http://www.lublin.tvp.pl/

 

Akcja „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy, Schemat B.

stat4u PortalPOLSKA.pl