Lublin
Turystyczne Perły: Wola Uhruska

Ta nadbużańska gmina, będąca znanym letniskiem już od okresu międzywojennego XX w., a obecnie goszcząca Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, jako czwarta zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 6 sierpnia była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 7 sierpnia zaprezentował ją w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy z Woli Uhruskiej można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.

Reklama

Od czwartku 6 sierpnia, do niedzieli 9 sierpnia gmina Wola Uhruska po raz kolejny jest gospodarzem Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Na Bugu, pomiędzy Zbereżem a Adamczukami powstał most pontonowy, po którym można bez wizy, ale oczywiście z ważnym paszportem, przejść, albo przejechać rowerem na ukraińską stronę i udać się na wycieczkę po pięknym Pojezierzu Szackim. Będą też spływy kajakowe Bugiem, biegi uliczne, mecze piłki nożnej i siatkówki. Większość imprez, w tym tradycyjny jarmark i koncerty, odbędzie się po polskiej stronie, w gminie Wola Uhruska (szczegółowy program EDD na stronie organizatora - Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza: http://www.fkdp.pl/).

Wola Uhruska przyciąga turystów znakomitym położeniem i klimatem nadbużańskiej doliny i Lasów Sobiborskich. Na starorzeczu Bugu funkcjonuje dobrze zagospodarowane kąpielisko, z położonym w sąsiedztwie ośrodkiem noclegowym, zarządzanym przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Cicha i ładna plaża, czysta woda, a do tego wypożyczalnia sprzętu pływającego i ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem kapiących się. Takich miejsc nad Bugiem nie ma zbyt wiele.

Letnicy znajdą w samej Woli oraz wielu okolicznych miejscowościach, m.in. Bytyniu, Małoziemcach, Stulnie, Majadnie Stuleńskim, Zbereżu, Uhrusku, Siedliszczu sporo kwater w  gospodarstwach gościnnych, pensjonatach, a także przyjazne miejsca do rozbicia namiotu. Większość tych miejscowości, ze starą drewnianą zabudową oraz licznymi bocianimi gniazdami, zachowała bardzo sielski charakter, ceniony szczególnie przez letników z dużych miast.

Wola Uhruska jest ważnym miejscem dla kajakarzy, rozpoczynających tu parogodzinne spływy do Zbereża lub dalej, do Orchówka koło Włodawy z symbolicznym miejscem tzw. trójstyku granic polskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Na południe od Woli, w Siedliszczu wpada do Bugu bardzo popularna wśród kajakarzy Uherka, którzy spływają tu z zalewu w Stańkowie k. Chełma.

Najbardziej popularną formą turystyki aktywnej w gminie jest jednak turystyka rowerowa. Przez Wolę Uhruską prowadzą dwa szlaki nadbużańskie - regionalny z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa oraz międzyregionalny Szlak Rowerowy Polski Wschodniej Green Velo. Nadbużańskie letnisko jest też celem turystów wybierających szlak rowerowy z Lublina przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie (110 km) oraz z Włodawy przez Okuninkę i Lasy Sobiborskie (33 km).

Przy ośrodku nad starorzeczem oraz w wielu innych punktach Woli Uhruskiej znaleźć można plenerowe rzeźby - plon corocznych letnich Międzynarodowych Plenerów Artystycznych „Kresy 92". Największe skupisko rzeźb znajduje się przy alei wiodącej do starej wieży ciśnień. Murowano-drewniana budowla pozostała po dworcu kolejowym na linii Chełm-Brześć, uruchomionej w 1887 roku (dziś kursują tu szynobusy regionalnej linii Chełm-Włodawa). Do wieży i innych ciekawych miejsc w Woli Uhruskiej i okolicy prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna „Dolina Bugu". Spacerując nią można także dotrzeć m.in. do: nieczynnej huty szkła „Nadbużanka" z lat 20. XX w., letniskowej wsi Bytyń oraz wieży widokowej na jednym ze wzniesień tzw. Łuku Uhruskiego. Wzniesienia są przedłużeniem Pagórów Chełmskich pomiędzy równinnymi obszarami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Obniżenia Dubienki. Z wieży można oglądać wspaniałą panoramę zielonej nadbużańskiej doliny i Lasów Sobiborskich.  

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

W następny czwartek - 13 sierpnia Radio Lublin odwiedzi z mikrofonem inną nadbużańską gminę - Kodeń (zachęcamy do słuchania programu w godz. 9-15). Kodeń będzie też zaprezentowany w magazynowym wydaniu Kuriera Lubelskiego w piątek 14 sierpnia. Tę i inne gminy biorące udział w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" promuje również TVP Lublin, która codziennie na swojej antenie emituje parominutowe materiały filmowe (http://lublin.tvp.pl/20855245/turystyczne-perly-regionu-lubelskiego-2015). Przypomnijmy, że nasza akcja trwa od 16 lipca do 13 września, a  prezentujemy w niej turystyczne i agroturystyczne gminy: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec.

 

Perły Turystyczne Regionu Lubelskiego to akcja promująca miasta i gminy naszego regionu atrakcyjne dla turystów, połączona z plebiscytem lubelskich mediów. Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego oraz Telewizji Lublin.

Więcej o akcji i plebiscycie na stronach: www.radio.lublin.pl, www.perly.kurierlubelski.pl, www.lublin.tvp.pl

 

Akcja „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy, Schemat B.

stat4u PortalPOLSKA.pl