Lublin
Turystyczne Perły: Firlej

Ta znana letniskowa gmina, z popularnym kąpieliskiem nad jeziorem Firlej, jako druga zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 23 lipca była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 24 lipca napisał o niej w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy z Firleja można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.

Reklama

Perły Turystyczne Regionu Lubelskiego to akcja promująca miasta i gminy naszego regionu atrakcyjne dla turystów, połączona z plebiscytem lubelskich mediów. Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego oraz Telewizji Lublin.

 

Firlej, położony pomiędzy jeziorami Firlej (ok. 91 ha) i Kunów (117 ha), w sąsiedztwie sosnowych lasów i ważnej drogi S 19, od kilkudziesięciu lat odwiedzany jest przez turystów z Lublina i regionu, jak też z Warszawy i Mazowsza. Dogodny dojazd, ładna i czysta okolica, a przede wszystkim dobrze urządzone kąpielisko nad jeziorem Firlej to wystarczające atuty, aby letnicy wybierali na wakacje czy choćby letnie weekendy właśnie to miejsce. Ci, którzy pamiętają Firlej sprzed lat, z dawnymi zakładowymi ośrodkami wczasowymi, z pewnością dziś mieliby trudność w rozpoznaniu tego letniska. Bo zmieniły się nie tylko same ośrodki, ale przede wszystkim kąpielisko i najbliższe otoczenie jeziora. Przy plaży urządzono dużą wypożyczalnie sprzętu pływającego, jest pawilon socjalno-sanitarny, a na wodzie dwa długie ponadstumetrowe pomosty z miejscami dla ratowników oraz do cumowania łodzi. Wielka atrakcja jest parokilometrowa promenada poprowadzona wzdłuż brzegów jeziora, przeznaczona dla spacerowiczów, ale tez dla rowerzystów i rolkarzy. Oświetlona i monitorowana stanowi bezpieczne miejsce także wieczornych spacerów.

 

Po Firleju i okolicach wyznakowano dwie trasy piesze oraz dwie rowerowe, które pozwalają m.in. odwiedzić piękne lasy na zachód od miejscowości w leśnictwie Rawityn, gdzie czeka na turystów leśna kwatera (Domek Myśliwski Rawityn). Niektóre z tras prowadzą też nad jezioro Kunów, znacznie spokojniejsze od j. Firlej, mniej penetrowane przez turystów, ale znacznie bardziej lubiane przez wędkarzy. Wybierając jedna z tras pieszych lub rowerowych możemy udać się też na wschód - do Serocka, będącego w przeszłości, tak  jak Firlej, miastem, a dziś dużą wsią turystyczną z ładną zabudową wśród zieleni.

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

Przez Serock, a także drugą z agroturystycznych wsi gminy - Wolę Skromowską przepływa Wieprz, na którym wytyczono szlak wodny i organizowane są spływy kajakowe. Szczególnie ciekawy pod względem krajobrazowym jest parokilometrowy odcinek pod Serockiem, gdzie rzeka silnie meandruje, tworząc liczne zakola. Obie miejscowości są popularnymi przystankami na trasie spływów kajakowych, ale także pieszych i rowerowych wycieczek. W obu, podobnie jak w Firleju, znaleźć można nie tylko sezonowe kwatery, ale też całoroczne gospodarstwa gościnne.

 

 

 

W następny czwartek - 30 lipca Radio Lublin odwiedzi z mikrofonem gminę Biszcza (zachęcamy do słuchania programu w godz. 9-15). Biszcza będzie też zaprezentowana w magazynowym wydaniu Kuriera Lubelskiego w piątek 31 lipca. Tę mało znaną lublinianom letniskową gminę na skraju Puszczy Solskiej, z rzeką Tanew oraz zalewem w Żarach, promuje również TVP Lublin. Codziennie w regionalnym paśmie telewizji można oglądać parominutowe wizytówki ośmiu gmin biorących udział w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego".  Przypomnijmy, że nasza akcja trwa od 16 lipca do 13 września, a prezentujemy w niej turystyczne i agroturystyczne gminy: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec.

 

Więcej o akcji i plebiscycie na stronach: http://www.radio.lublin.pl/, http://www.perly.kurierlubelski.pl/, http://www.lublin.tvp.pl/

 

Akcja „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy, Schemat B.

stat4u PortalPOLSKA.pl