Lublin
Turystyczne Perły: Biszcza

Ta wciąż mało znana letniskowa gmina, położona nad Tanwią, na skraju Puszczy Solskiej, jako trzecia zaprezentowała się w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". W czwartek, 30 lipca była gospodarzem sześciogodzinnego programu Radia Lublin, a w piątek, 31 lipca napisał o niej w magazynowym wydaniu Kurier Lubelski. Promocyjny materiał filmowy z Biszczy można też oglądać na antenie Telewizji Lublin.

Reklama

Perły Turystyczne Regionu Lubelskiego to akcja promująca miasta i gminy naszego regionu atrakcyjne dla turystów, połączona z plebiscytem lubelskich mediów. Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego oraz Telewizji Lublin.

Biszcza, położona w południowo-zachodniej części regionu, pośród sosnowych lasów Puszczy Solskiej, słynie z czystego naturalnego środowiska i klimatu. W minionych latach odkryto tu bogate zasoby solankowych wód mineralnych, porównywalnych z wodami Buska Zdroju, Iwonicza czy też Ciechocinka, a gmina stara się o status uzdrowiska. Nie wykluczone, że w najbliższych latach będzie to trzecia, po Nałęczowie i Krasnobrodzie uzdrowiskowa gmina regionu, specjalizująca się w leczeniu m.in. schorzeń reumatologicznych, neurologicznych oraz chorób dróg oddechowych. 

Obecnie największym turystycznym magnesem Biszczy jest duży zalew (44 ha) w miejscowości Żary, na rzece Łazownej. Nad zalewem działa dobrze urządzone kąpielisko z parkiem wodnym i wypożyczalnią sprzętu pływającego. Nad brzegiem urządzono ścieżkę spacerowo-rowerową oraz ścieżkę dydaktyczna przybliżającą środowisko wodnej i nadwodnej flory i fauny. 

Rzeka Łazowna wpada na terenie gminy - we wsi Wólka Biska - do Tanwi. Ta główna rzeka Roztocza jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych w regionie szlaków kajakowych. Kajaki wypożyczają, ale tez i organizują spływy pensjonaty i gospodarstwa gościnne położone w północnej części gminy, m.in. w Biszczy - Żarach i Wólce Biskiej. Także tam oraz w innych letniskowych wsiach (np. Budziarze, Suszki) gospodarze udostępniają turystom rowery, bo gmina Biszcza, podobnie jak inne w powiecie biłgorajskim, jest znakomitym obszarem dla rowerowych wycieczek. W powiecie wyznakowano ok. 20 szlaków rowerowych, w tym szlak im. Józefa Złotkiewicza (zielony, 27 km), prowadzący z Biłgoraja do Tarnogrodu przez Wólkę Biską i Biszczę.

Wypoczynkiem w gminie Biszcza będą zachwyceni zarówno aktywni turyści, jak i amatorzy wiejskich klimatów i smaków. Gmina ta słynie z upraw gryki i pszczelich pasiek. Szczególnie popularną potrawą są tu gryczane pierogi biłgorajskie, a wśród miodów można spróbować odznaczających się dość oryginalnym smakiem i barwą miodów gryczanych, spadziowych, albo np. wrzosowych.
 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

Wiejski, agroturystyczny wizerunek gminy Biszcza wcale nie musi być przaśny, bo działają tu już ekosiedliska, oparte na zdrowym stylu życia, które serwują wytworzona na miejscu zdrową żywność, a do funkcjonowania wykorzystują zieloną energię. Gmina należy do regionalnych liderów, bo zdecydowana większość gospodarstw (ponad 90 proc.) ma przyłącza wodociągowe i sanitarne, a wiele z nich (60 proc.) wykorzystuje też energie solarną do podgrzewania wody.

W następny czwartek - 6 sierpnia Radio Lublin odwiedzi z mikrofonem nadbużańską gminę Woal Uhruska (zachęcamy do słuchania programu w godz. 9-15). Wola Uhruska będzie też zaprezentowana w magazynowym wydaniu Kuriera Lubelskiego w piątek 7 sierpnia. Tę znaną od co najmniej wieku letniskową gminę na skraju Lasów Sobiborskich, z pięknym kąpieliskiem na starorzeczu Bugu, promuje również TVP Lublin. Codziennie w regionalnym paśmie telewizji można oglądać parominutowe wizytówki ośmiu gmin biorących udział w tegorocznej akcji i plebiscycie „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego". Przypomnijmy, że nasza akcja trwa od 16 lipca do 13 września, a prezentujemy w niej turystyczne i agroturystyczne gminy: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec. 

Akcja „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, działanie 2.4 Marketing gospodarczy, Schemat B. 

Więcej o akcji i plebiscycie na stronach: 

→  www.radio.lublin.pl   

→  www.perly.kurierlubelski.pl  

→  www.lublin.tvp.pl

stat4u PortalPOLSKA.pl