Wiele miast (25)
Tryptyk Rzymski w Bazylice Strzegomskiej

Burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury oraz kustosz Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu zapraszają  na  niepowtarzalne wydarzenie kulturalno  - religijne,  jakim jest Tryptyk Rzymski, czyli  Medytacje Jana Pawła II  na wokalizie Ave Maria w wykonaniu: Jacka Szymańskiego – tenor, Dariusza S. Wójcika – bas/recytacja, Macieja Ingielewicza – organy.  Koncert jest zorganizowany w hołdzie św. Janowi Pawłowi II  w Bazylice Strzegomskiej, w dn.4 maja 2014 r. o godz.18.00.  Wstęp wolny.

Reklama
TRYPTYK RZYMSKI na wokalizie Ave Maria - koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II w Roku Jego Kanonizacji

W. A. Mozart – Ave Maria (duet tenor i bas)

Tryptyk Rzymski – Medytacje Jana Pawła II

Część I – STRUMIEŃ – RUAH

                  Duch Boży unosił się nad wodami
1.   Zdumienie /recytacja
        G. Caccini – Ave Maria /tenor

2.     Źródło /recytacja
        Bogurodzica (Grunwald) /organy solo

Część II – MEDYTACJE NAD “Księgą rodzaju” W KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ

1.   Pierwszy widzący /recytacja
                   P. Tosti – Ave Maria /tenor

            2.    Obraz i podobieństwo /recytacja                                                                                                                             
                   F. Schubert – Ave Maria /tenor
                         
            3.    Prasakrament /recytacja
                   L. Luzzi – Ave Maria /tenor

                   Spełnieni – Apokalipsy /recytacja                                                                                                           
                   F. Durante – Preghiera /tenor

            4.   Sąd /recytacja
                  C. Saint-Saëns – Ave Maria /bas

                   Posłowie /recytacja
       A. Doss – Ave Maria /tenor
       A. Adam – Ave Maria /bas

 Część III – WZGÓRZE W KRAINIE MORIA
                  
                   M. Lorenc– Ave Maria /organy solo
1. Ur w Ziemi Chaldejskiej /recytacja

2. Tres vidit et unum adoravit /recytacja
                   J. S. Bach/Ch. Gounod – Ave Maria /tenor

 3.   Rozmowa Ojca z Synem w Krainie Moria /recytacja                                                        
  
4. Bóg Przymierza /recytacja
      G. Donizetti – Ave Maria (duet tenor i bas)     

wykonawcy:

Jacek Szymański – tenor
Dariusz S. Wójcik – bas/recytacja
Maciej Ingielewicz – organy 

Czas trwania koncertu ok. 75 min.


Dariusz S. Wójcik - bas

Śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego.
Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni.
Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy.
Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce „Zemsta Nietoperza” - J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji.
Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku.
Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego.
Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu „Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha).
Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii „Kultura regionalna" za oratorium ”Requiem Piaśnickie”.
W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: „Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych” i „Sopockie Spotkania z Muzyką”.
W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”.
W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego ( X-lecie powstania).
Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera.
W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu „Shalom Alejchem” stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”, którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.
W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”. W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury.
W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”.
W październiku tego samego roku został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2009/2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
W listopadzie 2010 r. uhonorowany został Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia pracy artystycznej.
W 2011 kierowany przez niego Teatr Otwarty świętował Jubileusz 15.lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem przyznając mu DYPLOM „Za szczególne zasługi w tworzeniu tradycji muzycznych i ich upowszechnianiu”.
W roku 2013 Rada Programowa X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w uznaniu zasług i dorobku artystycznego przyznała artyście Honorowe Wyróżnienie Złoty Liść Retro 2013 za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego,.
W czerwcu br. otrzymał I miejsce w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii AKTOR w województwie pomorskim.
W grudniu 2013 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska za stworzenie cyklu „Muzyczny Rok dla Przymorza” (XV edycji)) skierowanego do społeczności lokalnej, w tym dzieci i młodzieży.
Na bogaty repertuar Dariusza S. Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Jacek Szymański – tenor

Łomżyniak, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie;      w roku 1989 r. miał swój oficjalny  debiut estradowy jako solista w Requiem  W. A. Mozarta (Bielsko - Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka                   F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych m.in.: J. S. Bach: Magnificat, Oratorium na Boże Narodzenie, L van Beethoven: IX Symfonia, D. Cimarosa: Requiem, A. Dvorak: Stabat Mater, Ch. Gounod: Requiem, J. Haydn: Pory Roku, Stabat Mater, Stworzenie Świata, Msza Nelsońska, Msza Cecyliańska, J. Haendel: Mesjasz, W. A. Mozart: Requiem, Msza C-dur - Koronacyjna, Msza c-moll, Nieszpory Uroczyste, St. Moniuszko: Litanie Ostrobramskie,                     G. Rossini: Stabat Mater, Mała Msza Uroczysta, Fr. Schubert: Msza G-dur, Es-dur i As-dur.; formy kameralne, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: cykl pieśni An die ferne Geliebte, Fr. Schubert: cykl pieśni Schwanengesang,  R. Schumann: Dichterliebe; formy operowe, m.in.: G. Rossini: Almaviva - Cyrulik Sewilski, G. Donizetti: Ernesto - Don Pasquale, W. A. Mozart: Ferrando - Cosi fan tutte, Tamino - Czarodzieski Flet, G. Verdi: Alfred - Traviata, Książe - Rigoletto, Ismael - Nabucco, R. Wagner: Walter - Tannhäuser, G. Bizet: Dancairo, Remendado - Carmen, G. Puccini: Goro Madamm Butterfly, Pong - Turandot, Spoletta - Tosca, Roberto - Le Villi, Edgar - Edgar. R. Leoncavallo: Beppo - Pajace, St. Moniuszko: Jontek - Halka, Dzidzi - Hrabina, Damazy - Straszny Dwór, R. Schumann: Golo - Genowefa, Ch. Gounod: Siebel - Faust; formy operetkowe, m.in.: F. Lehar: Kamil - Wesoła Wdówka, Jonel i Joszi - Cygańska Miłość, J. Strauss: Alfred - Zemsta Nietoperza, Barinkay - Baron Cygański, E. Kalmann: Mister X - Księżna Cyrkówka, Tassilo - Hrabina Marica.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”, w ramach, którego zajmuję się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
W roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reż. i insc. Opery: Maria Fołtyn).             W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.
W 2006 roku „ Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską” otrzymał tytuł HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO nadany przez Radę Powiatu Łomżyńskiego.
W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL „ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO”. W roku 2009 wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” Ryszarda Straussa, w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.
W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. W tym samym roku uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
Posiada nagranie płytowe, radiowe i telewizyjne.

Maciej Ingielewicz – organista

Student Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego.
W 2004 roku otrzymał szczególne wyróżnienie na Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku. W 2005 roku zdobył I miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W 2006 roku otrzymał najwyższą punktację w Polsce na przesłuchaniach CEA klas organów szkół średnich w Warszawie. W 2009 roku był półfinalistą VII-go Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka.  Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez O. Latry, M. Hoselbecka, P. van Dijka, H. Deustcha, Weinbergera, J. Tumy. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, kwartetem skrzypcowym Ensemble 4PM oraz chórami olsztyńskimi m.in.: Cantabile (w roli akompaniatora uczestniczył na Konkursie Chórów w Bratysławie, gdzie zdobyli złoty medal), Collegium Musicum, z którym dokonał premierowego nagrania "Missa Stella Maris". Płyta otrzymała Fryderyka a Maciej Ingielewicz 
został zaproszony do Akademii Fonograficznej, w której zasiada w jury od 2011 roku. Ponadto jest organistą w gdańskim kościele p.w. św. Stanisława Kostki oraz prezentatorem słynnych organów oliwskich w Archikatedrze w Gdańsku. Koncertuje jako solista i kameralista.

Źródło: UMiG Strzegom
stat4u PortalPOLSKA.pl