Toruń
Toruń ma najtańszy urząd miasta

Już po raz 9. z rzędu Urząd Miasta Torunia zwyciężył w rankingu na najtańszy urząd administracji samorządowej. Spośród 18 miast wojewódzkich, nasz magistrat najmniej obciąża mieszkańców kosztami swego utrzymania.

Reklama
Ranking przeprowadzany jest przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" od 2002 r. Zawiera porównanie wydatków bieżących na administrację samorządową w 2014 r. w grupach szeregujących gminy według liczby ich mieszkańców.

W grupie miast wojewódzkich Toruń już tradycyjnie - po raz dziewiąty - zajął pierwsze miejsce. Za nami jest Poznań, Bydgoszcz i Łódź. Na ostatnim znalazła się Warszawa. Przed nią Opole i Wrocław. Roczne wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą u nas 212,62 zł, a w stolicy - 464,59 zł. Bydgoszczan utrzymanie urzędu miasta kosztuje każdego obywatela 244,34 złotych.

- Wyniki rankingu od lat wskazują, że niskie wydatki na toruńską administrację to trwała tendencja. Ograniczamy koszty, które są nieprzychylnie odbierane przez mieszkańców, dla których pracujemy. To oni nas finansują i nie ma co ukrywać, że najmniej przyjaźnie patrzą na wydatki na administrację. To po pierwsze. Po drugie - staramy się pokazać, że to, co mamy do spełnienia, można zrobić za mniejsze pieniądze tak samo dobrze jak za większe - mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski. .

Toruń od lat ma sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Na przykład stale prowadzony jest monitoring kosztów bezpośrednich, stanowiących największą część wydatków miasta. Magistrat łączy siedziby, firmy obsługujące administrację wyłaniane są w przetargach. W zakresie łączności zewnętrznej i wewnętrznej urząd wynegocjował bardzo korzystne umowy z operatorami sieci telefonicznych. Ponadto - co może wydawać się drobiazgiem, ale także wpływa na zmniejszenie wydatków - korespondencja roznoszona jest przez gońców, dzięki czemu oszczędza się  ok. 40% kosztów bezpośrednich. Urzędnicy dbają o jakość sprzętu i jego wydajność, i korzystają z prowadzonego przez firmę zewnętrzną monitoringu mediów, ograniczając w ten sposób zakup wydawnictw. Toruński urząd dysponuje również własną siecią światłowodową, dzięki czemu obieg dokumentów odbywa się w znacznej mierze drogą elektroniczną. Budynki magistratu są ocieplane, okna wymieniane, a zużycie ciepła monitorowane.

Warto też przypomnieć, że od kilku lat Gmina Miasta Torunia tworzy wraz z innymi podmiotami grupę zakupową i organizuje wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej. W tym roku do przetargu przyłączyły się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gmina Chełmża, Gmina Miasto Chełmża, Gmina Łubianka, Gmina Łysomice, Gmina Obrowo, Gmina Wielka Nieszawka, Gmina Zławieś Wielka. Wcześniej testowało wspólny model ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, komunalnymi osobami prawnymi oraz niektórymi spółkami prawa handlowego z udziałem miasta (MZK sp. z o.o., MPO sp. z o.o., TTBS sp. z o.o., URBITOR sp. z o.o.). W postępowaniu uczestniczył też Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu.

Umiejętne zarządzanie kosztami funkcjonowania urzędu to również zasługa systematycznego audytu procedur wewnętrznych (UMT posiada certyfikat ISO 9001:2001) oraz wprowadzenia w 2008 r. motywacyjnego systemu wynagrodzeń, który zwiększa efektywność pracy. (jkd)
Reklama_________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Toruniu
    
Tel. (w godz. 7-22) 602 - 740 - 856
do domów, biur, warsztatów itp.
________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl