Wiele miast (351)

Termowizyjna lokalizacja wycieków – na czym polega i kiedy się sprawdzi?


Czasy, w których poszukiwanie miejsca wycieku z instalacji wodnej czy grzewczej odbywało się na oślep, już minęły. Obecnie mamy do dyspozycji szeroką gamę nowoczesnych metod lokalizacji nieszczelności, które pozwalają na ich wskazanie szybko i dokładnie.

Wśród nich jedną z często używanych metod jest termowizja. Na czym polega i kiedy jest stosowana?

Reklama
Przy lokalizacji wycieków metodą termowizyjną stosuje się specjalne kamery termowizyjne oraz współpracującej z nimi monitory. Kamery te rejestrują różnice zachodząc w temperaturze otoczenia i zimniejsze obszary pokazują w kolorze niebieskim, zielonym albo fioletowym i czarnym, natomiast te najcieplejsze mają kolor żółty, pomarańczowy, czerwony oraz biały.
 
Termowizja ma szerokie zastosowanie w branży budowlanej i instalacyjnej, ponieważ dzięki niej możemy również tworzyć specjalne świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, które pokazują, jak dobrze są one zaizolowane. Także termowizja używana jest przy lokalizacji 
wycieków.
 
Jak działa termowizyjna lokalizacja wycieków?

Kamera termowizyjna potrafi wskazać miejsca cieplejsze i zimniejsze. W związku z tym w przypadku przecieków metoda ta sprawdza się wtedy, gdy dochodzą one w instalacjach z ciepłą wodą, na przykład w instalacjach centralnego ogrzewania lub też ciepłej wody użytkowej.

W przypadku tych instalacji wyciekająca woda powoduje wzrost temperatury w otoczeniu, wobec tego operator kamery może dowiedzieć się z dużym prawdopodobieństwem, gdzie ma miejsce wyciek.
 
Najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą termowizyjna
lokalizacja wycieków, to szybkość oraz wygoda, brak konieczności ingerowania w instalację, a także niższe koszty badania niż
   
w przypadku bardziej skomplikowanych metod. Ma ona jednak też wady. Główna z nich to ograniczone zastosowanie, ponieważ można używać jej tylko w przypadku instalacji z ciepłą wodą, gdzie różnica temperatur jest wysoka. Także metoda ta może sprawiać trudności w przypadku poszukiwania wycieków pod izolacją termiczną oraz nie sprawdza się zawsze przy głębokim osadzeniu instalacji i bardzo małych wyciekach.

Więcej: www.Wyciek.eu

(ac)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl