Wiele miast (380)

Termoformowanie próżniowe - co to takiego i w jakim celu się je stosuje?


W ostatnich latach termoformowanie próżniowe jest bardzo często używanym sposobem do otrzymywania różnego rodzaju produktów z tworzyw sztucznych.

To proces technologiczny, dzięki któremu w krótkim czasie za pomocą formy otrzymuje się gotowy, pełnowartościowy wyrób.

Reklama

Co to jest termoformowanie próżniowe?

Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje procesu termoformowania. Są to: próżniowe, ciśnieniowe oraz mechaniczne. Pierwsze często nazywane jest również formowaniem próżniowym, zostawiając tym samym przedrostek "termo" w domyśle. To proces, w czasie którego określone tworzywo zostaje ogrzane do bardzo wysokiej temperatury. W tym czasie stan jego elastyczności pozwala nadać mu pożądany kształt. Dzieje się tak dzięki wytworzonej próżni między materiałem a formą, w wyniku której powstaje różnica ciśnień. Często stosuje się mieszane rodzaje, dzięki czemu produkty charakteryzują się lepszą wydajnością i jakością. Termoformowanie próżniowe ma wiele zalet.
 

Niektóre z nich to na przykład możliwość produkcji wyrobów o bardzo cienkich ściankach i dużych wymiarach, niski koszt form czy możliwość wielokrotnego stosowania tych samych wzorników. Jak każda technologia, formowanie tą metodą posiada również wady. Jest to przede wszystkim wysoka cena surowca, z którego powstają produkty, czyli płyt i folii. Do tego przy użyciu termoformierki powstaje duża ilość odpadów, skrawków. Podczas tej operacji nie można też wykonać otworów oraz gwintów w produkcie, dlatego trzeba użyć do tego kolejnej maszyny.    


Jest to jednak wciąż bardzo efektywny sposób obróbki materiału, polecany i wykonywany na przykład przez firmę R&S Święcińscy, zajmującą się produkcją elementów z tworzyw sztucznych już od 1994 roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie tworzywa będą poddawały się termoformowaniu próżniowemu. Muszą one spełniać określone kryteria, jak na przykład dobrze układać się na krawędziach formy czy mieć odpowiednią wytrwałość cieplną.

Gdzie wykorzystuje się tego typu formowanie

Wyroby wykonywane techniką termoformowania próżniowego to przede wszystkim różnego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych. Używane są one głównie przy produktach kosmetycznych, przemysłowych czy wyrobach chemii gospodarczej. Tego rodzaju techniką wykonuje się także różnego rodzaju przedmioty jednorazowe, takie jak kubki, talerzyki czy tacki, których często używa się na przykład podczas organizowania grilla lub większej imprezy.


Jak można przeczytać na stronie internetowej Wtryskownia.eu ,wymiar roboczy stołu termoformierki to 1000 mm x 2000 mm. Dzięki temu istnieje możliwość produkcji większych towarów, jak różnego rodzaju kasetonów, osłon, szyldów reklamowych czy obudowy maszyn.

Termoformowanie próżniowe wykorzystywane jest bardzo często. To doskonały sposób na to, aby otrzymać opakowania o bardzo cienkich ścianach. Jak każda tego typu technologia, posiada ona zarówno wady, jak i zalety. To do przedsiębiorcy należy jednak decyzja o sposobie wyprodukowania opakowań dla jego wytworów.

Publikacja promocyjna www.Wtryskownia.eu
 

stat4u PortalPOLSKA.pl