Poznań
Tajemnice internetu

Od miesiąca stycznia 2014r. policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wspólnie z partnerami:Młodzieżowymi Liderami Profilaktyki z Gimnazjum nr 68, Referatem Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Poznań Jeżyce przygotowywali pod kierunkiem pedagog Olgi Bogackiej i asp. sztab. Joanny Kęcińskiej z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu projekt prewencyjny pod nazwą „Tajemnice Internetu”

Reklama
Przedsięwzięcie dotyczyło problematyki zapobiegania przemocy i patologiom w sieci oraz edukacji dla bezpieczeństwa w tym zakresie.

Cele główne projektu to:

- poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń w sieci; w tym cyberprzemocy i uzależnień w przestrzeni nowych technologii,

- promowanie zdrowego stylu życia,

- wzrost pozytywnych oddziaływań rówieśniczych w środowisku szkolnym.

Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki przez ostatnich kilka tygodni poszerzali wiedzę dot. zachowań ryzykownych w sieci, przygotowywali scenki o zagrożeniach oraz zagadnienia do debaty.

We wtorek 25. 02. 2104r. społeczność szkolna została zapoznana z efektami projektu. Wszyscy gimnazjaliści zostali zaproszeni do udziału w tym przedsięwzięciu. W spotkaniu z młodzieżą udział wzięli oraz odpowiadali na pytania zaproszeni goście:

- Komendant Miejski Policji w Poznaniu mł. insp. Roman Kuster

- Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu nadkom. Hubert Haegenbarth

- Z – ca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM Poznania Michał Lemański

- Terapeutka Uzależnień z MONAR p. Jagoda Gierczyk

- o. Marek Kosacz dominikanin, duszpasterz młodzieży

- asp. Filip Grzegorzewski z Wydziału PG KMP w Poznaniu

oraz policyjni specjaliści ds. nieletnich:

- asp. sztab. Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu

- asp. Małgorzata Tamborska i sierż. Piotr Garstka z Komisariatu Policji Poznań - Jeżyce.

Dzięki dyskusji uczestnicy dowiedzieli się jakie są zasady odpowiedzialności prawnej osób nieletnich oraz jakie czyny karalne popełniają gimnazjaliści w Internecie. Młodzież pytała także o sposoby ochrony przed uzależnieniem w sieci. Gimnazjaliści poszukiwali także skutecznych sposobów ochrony przed patologiami w tej przestrzeni.

W ramach projektu młodzież w miesiącu lutym 2014r. uczestniczyła w warsztatach dot. zagrożeń w sieci w tym dot. niebezpiecznych sytuacji na serwisach społecznościowych, zwracając uwagę na konsekwencje prawne, ale także emocjonalne takich sytuacji. Uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć także filmy prewencyjne dot. skutków zachowań ryzykownych w Internecie.

Planowane s ą także spotkania z radą pedagogiczną oraz rodzicami uczniów Gimnazjum nr 68 w Poznaniu dotyczące cybrerprzemocy..

Mamy nadzieję, że wspólne zaangażowanie w interdyscyplinarne działania profilaktyczne profesjonalistów wraz z młodzieżowymi liderami spowoduje wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także podniesie poziom świadomości dotyczącej omawianych zagrożeń wśród rodziców, wychowawców, oraz społeczności lokalnej.
AM fot. KWP
stat4u PortalPOLSKA.pl