Wiele miast (380)

Szydłometr money.pl: Pierwsze punkty za pierwsze spełnione obietnice

Minęły dwa miesiące od chwili, gdy Beata Szydło przedstawiła w Sejmie exposé. Money.pl sprawdza, jak rząd PiS radzi sobie ze spełnianiem obietnic, które złożyła pani premier. Stan realizacji zapowiedzianych celów pokazujemy na Szydłometrze - czyli specjalnym indeksie obrazującym, ile z zapowiedzianych planów zostało już zrealizowanych. Są już efekty, za które przyznaliśmy punkty.

Reklama
18 listopada Beata Szydło przedstawiła plan działań na najbliższe cztery lata, ale zaznaczyła od razu, że niektóre z celów chce zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni rządzenia. Jednym z nich było cofnięcie reformy wprowadzonej przez gabinet PO-PSL, która polegała na wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla 6-latków.
 
Posłowie PiS złożyli w grudniu projekt ustawy przywracający poprzedni stan rzeczy, ale dający rodzicom możliwość posłania 6-letniego dziecka do szkoły. Prace nad ustawą w Sejmie i Senacie trwały niespełna miesiąc, a po jej uchwaleniu została ona podpisana na początku stycznia przez prezydenta Andrzeja Dudę. I właśnie za to na Szydłometrze pojawiły się pierwsze 4 punkty proc. za zrealizowanych zapowiedzi.
 
Równolegle pełną parą szły prace nad innymi projektami. Nad przepisami wprowadzającymi tzw. podatek bankowy, którym mają być również objęte instytucje z rynku ubezpieczeniowego. Zatwierdzenie tych regulacji nastąpiło w ubiegłym tygodniu - 15 stycznia Sejm zatwierdził ustawę w tej sprawie, akceptując większość poprawek zgłoszonych przez senatorów. W tym samym dni podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
 
Wiele z zapowiedzianych w wystąpieniu szefowej rządu zmian, jest obecnie konsultowanych przez poszczególne ministerstwa, które szykują projekty stosownych przepisów. Wystarczy wspomnieć o programie "Rodzina 500 plus", bezpłatnych lekach dla seniorów czy ochronie państwowych gruntów rolnych przed spekulacyjnym wykupem.
 
Podobnie jak w przypadku poprzednich rządów, zaprezentowane obietnice podzieliliśmy na pięć kategorii - najważniejszych - naszym zdaniem - dla życia obywateli i funkcjonowania państwa. Za każdą szefowa rządu może dostać 20 proc. Jeśli gabinetowi PiS uda się spełnić wszystkie zapowiedzi z exposé - Szydłometr osiągnie wartość 100 proc.
 
Tworząc Szydłometr, przyjęliśmy, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. Szykowane obniżenie wieku emerytalnego, dotyczące wszystkich pracujących obecnie Polaków, należy do najważniejszych zmian i nie może być traktowane tak samo, jak cofnięcie reformy w oświacie, polegającej na obowiązkowym posyłaniu sześciolatków do szkół. Znaczenie każdej z tych zmian będzie bowiem pociągało za sobą inne konsekwencje, choćby w sferze finansów publicznych.

Tyle zrobił rząd przez dwa miesiące

Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Emerytury, ubezpieczenia i pomoc socjalna 0 proc. 20 proc.
Podatki 4 proc. 20 proc.
Rynek pracy 0 proc. 20 proc.
Gospodarka i inwestycje 0 proc. 20 proc.
Edukacja 4 proc. 20 proc.
Razem: 8 proc. 100 proc.
 
Ocenę postępów rządu PiS - podobnie jak to było za rządów PO - będziemy publikować cyklicznie.
 
Kiedy przyznajemy punkty
Punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero, gdy dana zapowiedź została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną gwarantującą jej wdrożenie albo została faktycznie wykonana. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane
 
Cały Szydłometr można przeczytać w money.pl>>>

 
stat4u PortalPOLSKA.pl